Čo by ste mali vedieť o liečivé a voňajúce levanduľu?
Zdravie

Čo by ste mali vedieť o liečivé a voňajúce levanduľu?

Čo prospieva ľudskému zdraviu? Okrem zdravej stravy sú to tiež bylinky, na ktoré by sme rozhodne nemali zabúdať. Bylinky ako také pestujeme na svojich záhradách, ale tiež je veľmi často pestujeme v interiéri. Najčastejšie sídli v kuchyni, to aby sme na ne nezabudli pri varení. Jednotlivým pokrmom totiž dokážu dať taký zvláštny šmrnc!

Najviac využívanou bylinkou je jednoznačne levandule, ktorá je zároveň univerzálny bylinkou, ktorá pomôže nielen v kuchyni, ale tiež sa používa v kozmetike alebo je to prostriedok na liečenie mnohých zdravotných neduhov. Levanduľu využijete naozaj rôzne. Aj keď sa poznajú takmer všetky možnosti jej využitia, málokto vie o levanduľu niekoľko ďalších vecí.

Čo ste o levanduľu nevedeli

  • Vedeli ste, že levanduľa môže dorásť až do výšky šesťdesiat centimetrov? Zásadne rastie v trsoch a jedná sa o veľmi dekoratívne bylinku, ktorá navyše zaháňa mole.
  • Vedeli ste, že jej meno „levandule“ pochádza z latinského slova „lavare“, čo znamená umývať alebo umývať sa? Je zaujímavé, že jej názov predpovedal to, k čomu je dlhé roky používaná, a síce na kúpele alebo na kozmetické účely.
  • Vedeli ste, že levanduľa je veľmi úspešným pomocníkom v boji proti depresiám alebo úzkostiam? Dokonca si poradí aj s bolesťami hlavy, ktoré vedia byť veľmi nepríjemné.
  • Vedeli ste, že levanduľa je takzvaná utišujúci bylinka? Skvalitňuje spánok, zbavuje človeka stresu a nahromadeného napätia, tiež odbúrava podráždenosť. Dokáže navyše upokojiť srdcový tep a dokáže človeka uvoľniť.
  • Vedeli ste, že motív levanduľa je veľmi obľúbený medzi ľuďmi naprieč generáciami? Často sa vyskytuje na obliečky, na rôznych ozdobných obrúskoch alebo na dekoratívnom prestieranie.
  • Vedeli ste, že levandule je skvelá na pleť? Využíva sa hlavne pri hojení popálenín, tiež hojí jazvy, alebo dokonca uľavuje od ekzémov.