Máte škvrny na koberci alebo je koberec špinavý kvôli každodennému používaniu? Vyčistite ho hravo
Bývanie

Máte škvrny na koberci alebo je koberec špinavý kvôli každodennému používaniu? Vyčistite ho hravo

Aj keď je stále obľúbenejšie obyčajná vinylová podlaha, niektorí ľudia nedajú dopustiť na klasický koberec, ktorý miestnosti domu trochu zútulňuje. Pravdou je, že aj keď koberce nepatrí k zrovna štýlovým trendom, stále sa jedná o kúsok, na ktorý v mnohých domácnostiach narazíte. Mnohé domácnosti teda môžu mať problém so špinavým kobercom alebo škvrnami, ktoré sa na ňom urobili či už z akéhokoľvek dôvodu.

V súčasnej dobe je možné vyčistiť koberce naozaj rôznymi spôsobmi. Použiť môžete rôzne prípravky v podobe Vanish alebo HG čističa škvŕn v spreji, ale tiež možno koberec vyčistiť domácimi prostriedkami alebo s pomocou stroja, lenže je na čistenie kobercov doslova ako stvorený.

Než sa rozhodnete pre čistenie koberca, majte na pamäti, že každá škvrna vyžaduje niečo úplne iné a že každá škvrna či nečistota sa čistí inak. Zamerajme sa na čistenie toho najčastejšieho, čo nám robí problém.

Odstraňujeme z koberca zvieracie chlpy

Ak ste majiteľom domáceho maznáčika v podobe mačky alebo psa, viete, ako hrozné je mať koberec plný chlpov od týchto maznáčikov. Aj keď svoje miláčikov naozaj milujete, koberec plný chlpov nie je nič príjemné. Ponúka sa preto otázka, ako odstrániť zvieracie chlpy z koberca. Ide to ľahko, stačí len použiť mokrú špongiu, na ktorú sa budú chlpy dobre lepiť. Nebojte sa kúpiť si mop, ktorým koberec jednoducho „prejdete“.

Samozrejme existujú ešte gumové kefy na ruku, ktoré taky zachytí všetky chlpy. Odporúčame aj vysávač so štrbinovou hubicou.

Odstraňujeme z koberca odolné škvrny

Množstvo odolných škvŕn na koberci – to je problém nejedného človeka. Na odolné škvrny môžu pomôcť napríklad prostriedky na umývanie okien a taky skiel. Na škvrny funguje aj roztok, ktorý si pripravíte zo čpavku a benzínu v pomere dva ku dvom. Zmes potom stačí na odolné škvrny len naliať, potom vydrhnúť. Je dobré potom vyčistiť koberec ešte vlažnou vodou, aby zmizol pach.