Ako zvoliť správne rozmery pri garniži? Nie je to vôbec zložité
Bývanie

Ako zvoliť správne rozmery pri garniži? Nie je to vôbec zložité

Záclony sú dôležitou súčasťou väčšiny domácností, a to napriek tomu, že už mnoho majiteľov investovalo do žalúzií. Vďaka záclonám je interiér skrátka útulnejší a krajší. Pozornosť by sme mali ale venovať aj tyčiam, ktoré ich držia. Garniže môžu byť tiež zaujímavým doplnkom vo vašej domácnosti, predávajú sa v niekoľkých rôznych prevedeniach, materiáloch, a dokonca s rôznymi typmi koncoviek. Sami sa môžete rozhodnúť, či budete chcieť, aby boli garniže dominantné alebo skôr nenápadné.

Akú zvoliť veľkosť?

Výhodou dobre zvolenej dĺžky garniže je to, že vaše okno môže opticky predĺžiť. Čo by sme si mali pred nákupom zistiť? Šírku vašich okien. Pokiaľ k tejto šírke pripočítate 50 cm, získate tak dĺžku garniže, ktorú potrebujete. Niektoré kovové garniže sú vybavené teleskopickou tyčou, takže ich môžete nastaviť na požadovanú dĺžku až doma bez toho, aby ste poznali rozmery svojich okien. Tu je ale treba počítať s nižšou životnosťou – aj keď je kov najodolnejším materiálom, ktorý sa na výrobu garniží používa, pokiaľ je dutý, nemôžete počítať s tým, že bude tak odolný, ako celokovová tyč.

Prečo 50 cm navyše?

Mohlo by sa zdať, že rozdiel 50 cm medzi šírkou okien a dĺžkou tyčí je príliš veľký. Nie je tomu ale tak. To, prečo to tak je, má veľmi jednoduchý dôvod. Počítajte s tým, že držiaky umiestňujeme vo vzdialenosti 15 cm od okna. To dá na oboch stranách rozdiel už 30 cm. Potom treba počítať ešte s tým, že asi 10 cm na každej strane bude mať tyč za držiaky. A to robí zvyšných 20 cm dĺžky garniže.

Ako zvoliť počet krúžkov?

Pre konečný vzhľad vašich záclon je dôležitý aj samotný počet krúžkov, ktorými bude tyč disponovať. Niekoľko krúžkov môže byť súčasťou garniže, ktorú kupujete, na druhú stranu ale nie je isté, že ich počet je dostačujúci. Pritom je ich výpočet veľmi jednoduchý. Stačí si vziať dĺžku garniže a odčítať od nej 20 cm – čo je dĺžka, ktorú zaujímajú koncovky, kam krúžky nevešame. Potom už len stačí vydeliť 10 (jednotlivé krúžky sú od seba vzdialené ideálne po 10 cm) a máte počet krúžkov.

Praktický výpočet

Ako to teda vyzerá v praxi? Máme okno široké 150 cm. Dĺžka garniže by mala byť o 50 cm väčšia, tj. celkom 200 cm. Ak chceme zistiť, koľko krúžkov dokúpiť, potom od 200 cm odpočítame 20. Máme výsledok 180. Ten vydelíme 10 a zistíme, že zaobstarať by sme mali celkom 18 krúžkov.