Dovolenka v aute. Kde sa smie prespávať a kde naopak nie?
Zaujímavosti

Dovolenka v aute. Kde sa smie prespávať a kde naopak nie?

Dovolenka v aute – to bude s najväčšou pravdepodobnosťou trend tohto leta. Mnohí ľudia si už do svojho vozidla inštalujú zabudované lôžko na spanie, aby ušetrili náklady na penzióny alebo hotely, ktoré si účtujú vysoké sumy. Ľudia by však urobili oveľa lepšie, keby zvážili, kde vlastne môžu a nemôžu spať. Koniec koncov, nie všade je povolené takzvané „tvrdé spanie“.

Napríklad v Českej republike sú najčastejšími miestami na prespanie karavanové parkoviská, ale vo všeobecnosti nie je zakázané spať kdekoľvek (okrem súkromných pozemkov, národných parkov, chránených oblastí alebo vojenských vstupov). Ale čo za hranicami?

V Bulharsku je povolené voľné stanovanie

Ak chcete navštíviť Bulharsko, máte zelenú. Voľné kempovanie je tu povolené takmer bez výnimiek. Len musíte byť mimoriadne opatrní, pretože nie všade je v Bulharsku bezpečne.

V Dánsku nesmiete spať v blízkosti pláží

Pokiaľ ide o Dánsko, aj tu je kempovanie povolené. Výnimkou je len niekoľko oblastí (najmä v blízkosti pláží). To však neplatí pre všetky pláže, preto si vždy vopred zistite, aká je situácia na danom mieste.

Ako je to vo Francúzsku?

Rozhodli ste sa pre takzvané voľné kempovanie vo Francúzsku, jednej z najromantickejších krajín sveta? Po predchádzajúcej dohode s majiteľom môžete prenocovať na súkromnom pozemku. Na druhej strane nemôžete prenocovať v národných parkoch alebo prírodných rezerváciách.

Vo všeobecnosti sú však Francúzi veľmi tolerantní, pokiaľ ide o nocovanie v aute. Je však dobré ich zbytočne neprovokovať, preto sa nezdržujte dlhšie ako jednu noc, nerozkladajte oheň a udržiavajte poriadok. Vo Francúzsku je to naozaj výlet v pravom slova zmysle – každý deň na inom mieste.

Kde je napríklad zakázané nocovať v aute?

  • Chorvátsko
  • Taliansko