Ako pestovať skalničky aneb rady pre začiatočníkov
Bývanie

Ako pestovať skalničky aneb rady pre začiatočníkov

Skalka je neoddeliteľnou súčasťou okrasnej záhrady. Často ju nájdeme pri jazierku na záhrade alebo napríklad pred vchodovými dverami. Rad ľudí túži mať takú skalku aj na svojej záhrade, ale má z toho trochu rešpekt. Dôvodom môže byť napríklad to, že si sú veľmi dobre vedomí toho, že v minulosti im mnohé kvety nie práve dlho vydržali v skvelej forme. Skalky sa však nemusíte báť, pestovanie skalničiek nie je nič ťažké. Len teda dodržujte niekoľko rád a tipov, ktoré pre vás máme.

Ak ste nestihli skalničky zasadiť na jar, zasaďte si ich teraz. Na skalničky nikdy nie je neskoro. Okrem klasických alpínok si zasaďte napríklad nádherné sukulenty alebo cibuľoviny, ktoré skalku rozžiaria do všetkých rôznych farieb. A ako teda na to? Prinášame niekoľko rád nielen pre začiatočníkov.

Rady pre začiatočníkov, ako pestovať skalničky

  • Na skalke vždycky pestujte také druhy rastlín, ktoré vyžadujú podobné alebo rovnaké podmienky. Len tak budete stopercentne vedieť, že sa bude rastlinám dariť, že dosiahnete dobré výsledky. Navyše bude ďaleko ľahšie skalku udržiavať.
  • Aj na skalke majte pripravený vhodný substrát. Základným substrátom na skalke by mal byť substrát rašelinový, ktorý vyžadujú hlavne rastliny milujúci kyslú pôdu. Iné druhy rastlín vyžadujú skôr neutrálnu pôdu.
  • Je dobré mať ujasnené nároky rastlín na vlahu. Ak pestujete suchomilné rastliny, substrát je potrebné mať dobre priepustný a rýchlejšie vysychajúce. Každá rastlina potrebuje k svojmu životu celkom inú závlahu a treba to rešpektovať a mať neustále na pamäti.
  • Dôraz klaďte aj na návrh skalky. Pri navrhovaní skalky berte ohľad na charakter záhrady, musí do okolitej záhrady nenásilne a vhodne zapadať. Rovnako tak s návrhom skalky musíte byť spokojní vy – skalka nie je nič finančne nenáročného, ​​jej následné prerábanie by nemuselo byť nič príjemné.