rybenky
Bývanie

Drevenice v kúpeľni dokážu potrápiť. Ako sa ich zbaviť?

Každú domácnosť môže sužovať nejaký problém. Okrem molí, ktoré sa väčšinou usídli v múke alebo v ovsených vločkách, ľudí trápi tiež takzvané rybenky. Jedná sa o malé, ale rýchle tvory, ktorí trochu pripomínajú sardinky. Najčastejšie okupujú kúpeľňu, pretože milujú vlhkosť. Samozrejme kúpeľňa nie je jediné miesto, kde sa rybenky môžu usídliť. Ak máte vlhko aj v iných miestnostiach domu, je pravdepodobné, že rybenky uvidíte i tam. Ak vás títo drobní tvorovia pripomínajúce sardinky vydesí a navštívi, rýchlo sa ich zbavte. A aby ste nemuseli siahnuť po chemikáliách, prinášame niekoľko tipov. 

Ako sme spomenuli, medzi typické nevítané hosťami patrí mólové, ktorí sa usídľujú v našich kredencoch, a to konkrétne v múke. Okrem molí nás však môžu napadnúť aj už spomínanej rybenky, ktoré sa najčastejšie usídľujú v spomínanej kúpeľni. Ak sa rozhodnete s nimi bojovať, mali by ste odstrániť všetko, čím sa kŕmia, čo im chutí. 

Čím sa rybenky živí? 

Rybenky milujú najmä vlhko, živia sa však zvyšky sacharidov. Milujú tiež papier alebo rôzne omrvinky na podlahe. Sú však ako mole – milujú aj múku a živia sa tiež kobercovým lepidlom. Rybenky sú však zdatným protivníkom, pretože bez potravy vydrží aj niekoľko dlhých mesiacov. Ak sa s nimi rozhodnete bojovať, mali by ste nielen eliminovať všetko, čím sa živí, ale následne hneď začnite boj proti nim. 

Pri prípadnom upratovaní všetkého, čím sa živí, upracte tiež aj celý dom. Hlavne vytrite. Ak sa však stane, že podlahu následne Neutra do sucha, môžu sa rybenky vyskytnúť aj na chodbe alebo v iných miestnostiach, kde máte lino či kachličky. 

Ako sa švehiel zbaviť? 

Aby ste nemuseli používať chémiu, odporúčame nastrúhať zemiakov. Ide o takzvanú zemiakovú pasca, ktorá je stopercentne účinná. Ak totiž nastrúhate surový zemiak a umiestnite ju na miesto, kde sa rybenky najčastejšie vyskytujú, hmyz sa na zemiak prilepí a vy následne môžete zemiaka vyhodiť.