Najčastejšie závady práčok, za ktoré si mnohokrát môžeme sami
Bývanie

Najčastejšie závady práčok, za ktoré si mnohokrát môžeme sami

Mať doma práčku je dnes samozrejmosťou. Po určitom čase používania spotrebiča sa však často vyskytnú bežné poruchy. Za mnohé z nich si často môžeme sami. Ako môžeme zabrániť príliš rýchlemu opotrebovaniu práčky? Pozrite sa na najčastejšie chyby.

Pračka signalizuje, že sa voda nevypúšťa

Zvuk alebo správa na displeji nás informujú o tom, že voda z práčky neodteká. Vo väčšine prípadov je to spôsobené upchatým filtrom čerpadla. Tú nájdete v spodnej časti práčky. V každej príručke sa uvádza, že filter je potrebné čistiť veľmi často. Vo všeobecnosti sa uvádza, že aspoň raz za mesiac by ste mali filter pred umývaním odskrutkovať a vyčistiť. Budete prekvapení, aké „poklady“ tu nájdete. Nezabudnite nosiť ochranné rukavice.

Bielizeň je po vypraní mokrá, nie vyžmýkaná.

Ak nejde o poruchu čerpadla, je to veľmi častý znak toho, že sme to jednoducho prehnali. V návode na obsluhu každej práčky je uvedený počet kilogramov suchej bielizne, ktoré možno vložiť pre každý prací program. Ak sme to prehnali a vložili príliš veľkú náplň alebo pridávali do bubna ďalšie a ďalšie kusy bielizne, práčka nemala šancu všetko vyžmýkať. Ak práčku preťažíme, môžeme ju trvalo poškodiť.

Prádlo je studené a je na ňom prášok.

Zvolili ste prací program s vyššou teplotou? Ale bielizeň je veľmi studená, keď ju vyberiete z práčky a vidíte na nej prášok? Pravdepodobne ide o poruchu vykurovacieho telesa. Bude potrebné vykonať servis práčky. Pre budúcnosť si však zapamätajte, že nepotrebujete príliš veľa prášku. Pri pravidelnom predávkovaní sa v práčke tvorí príliš veľa peny. To má za následok prehriatie alebo dokonca spálenie vykurovacieho telesa práčky.

Pravidelne čistite aj zásobník na prášok. V mnohých prípadoch ho môžete bez obáv vložiť do umývačky riadu spolu s ostatnými predmetmi v domácnosti. Samozrejme, nie s riadom.