Mať doma práčku je dnes samozrejmosťou. Po určitom čase používania spotrebiča sa však často vyskytnú bežné poruchy. Za mnohé z nich si často môžeme sami. Ako môžeme zabrániť príliš rýchlemu opotrebovaniu práčky? Pozrite sa na najčastejšie chyby.
Pračka signalizuje, že sa voda nevypúšťa
Zvuk alebo správa na displeji nás informujú o tom, že voda z práčky neodteká. Vo väčšine prípadov je to spôsobené upchatým filtrom čerpadla. Tú nájdete v spodnej časti práčky. V každej príručke sa uvádza, že filter je potrebné čistiť veľmi často. Vo všeobecnosti sa uvádza, že aspoň raz za mesiac by ste mali filter pred umývaním odskrutkovať a vyčistiť. Budete prekvapení, aké „poklady“ tu nájdete. Nezabudnite nosiť ochranné rukavice.
Bielizeň je po vypraní mokrá, nie vyžmýkaná.
Ak nejde o poruchu čerpadla, je to veľmi častý znak toho, že sme to jednoducho prehnali. V návode na obsluhu každej práčky je uvedený počet kilogramov suchej bielizne, ktoré možno vložiť pre každý prací program. Ak sme to prehnali a vložili príliš veľkú náplň alebo pridávali do bubna ďalšie a ďalšie kusy bielizne, práčka nemala šancu všetko vyžmýkať. Ak práčku preťažíme, môžeme ju trvalo poškodiť.
Prádlo je studené a je na ňom prášok.
Zvolili ste prací program s vyššou teplotou? Ale bielizeň je veľmi studená, keď ju vyberiete z práčky a vidíte na nej prášok? Pravdepodobne ide o poruchu vykurovacieho telesa. Bude potrebné vykonať servis práčky. Pre budúcnosť si však zapamätajte, že nepotrebujete príliš veľa prášku. Pri pravidelnom predávkovaní sa v práčke tvorí príliš veľa peny. To má za následok prehriatie alebo dokonca spálenie vykurovacieho telesa práčky.
Pravidelne čistite aj zásobník na prášok. V mnohých prípadoch ho môžete bez obáv vložiť do umývačky riadu spolu s ostatnými predmetmi v domácnosti. Samozrejme, nie s riadom.