Ako postaviť záhradný domček svojpomocne?
Bývanie

Ako postaviť záhradný domček svojpomocne?

Premýšľate nad kúpou záhradného domčeka a neviete, či stavbu zvládnete sami? Drevený domček je veľmi praktický a dokonale splynie s vašou záhradou. Pozrime sa, čo stavba takého domčeka obnáša.

Pre stavbu dreveného záhradného domčeka vám postačí základná zručnosť. Pred montážou záhradného domčeka si pripravte náradie, ako je kladivo s gumovou palicou, pílku, vodováhu, štiepacie kliešte, skrutkovač, meter a štafle. K domčeku, ktorý sa stavia ako stavebnica, dostanete návod aj s obrázkami, aby ste vedeli, ako pri stavbe postupovať. Ak staviate na kraji pozemku, pozrite sa, ako ďaleko môžete od plotu stavať.

Základy dreveného domčeka, podlaha a steny

Stavba podkladu je zásadný. Ak si objednáte záhradný domček bez podlahy, budete dávať dohromady len základový rám, ktorý tvorí 4 kusy trámov, na ktorých budú stáť steny chaty. Trámiky spojíte pomocou klincov. U domčeku s podlahou bude aj jednoduchý rošt, ktorý zložíte z niekoľkých trámikov. Krajné trámy položíte na Porovnanie kľúčových a zvyšné trámy potom rovnomerne dáte medzi krajnou. Montáž stien je jednoduchá. Jednotlivé stěnovnice zakladáte jednu do druhej. Musí byť dobre usadené, preto si vezmite na pomoc gumovú palicu alebo klasické kladivo a každú Trafte.

Montáž dverí a okien

Výrezy pre okno a dvere sú vopred pripravené. Stěnovnice preto nie je potrebné nijako skracovať. Dvere i okná sú dodávané vrátane rámu a kovania. Montáž je potom veľmi jednoduchá. Dvere či okno zasadíte do steny a pokračujete v stavbe do konečnej výšky domčeka.

Štíty, nosníky, strecha a podlaha

Štíty sa vkladajú podobne ako stěnovnice. Po vložení štítov len zasadíte strešné nosníky do pripravených výrezov. Musí však byť dobre zarovnané s najdlhšou stěnovnicí. Strešných palubovky sú upravené na potrebnú dĺžku. Začína sa od zadnej steny smerom dopredu. Palubovky sa pribíjajú lícnou stranou dovnútra chatky a rubovou stranou von. Pri montáži podlahových paluboviek opäť začnite pri zadnej steny a přitloukejte je lícnou stranou nahor. Potom pribite štítová dosky. Strešnú krytinu pokladajte od kraja strechy k hrebeňu. Jednotlivé pásy sa musia prekrývať o 10 cm. Posledný pás položte na hrebeň a po oboch stranách prichyťte. Na záhradný domček dajte impregnačný náter.