Znaky škandinávskeho štýlu: vneste do svojho domu sever
Bývanie

Znaky škandinávskeho štýlu: vneste do svojho domu sever

Škandinávske bývanie je v posledných rokoch veľmi populárne a nemožno sa tomu čudovať. Vnáša do interiéru severský pokoj, napriek tomu sofistikovanosť, ktorá sa neopozerá ani po rokoch. V prípade, že premýšľate nad tým, že si škandinávsky štýl vnesiete aj k sebe domov, poďme sa pozrieť na niekoľko charakteristických znakov, podľa ktorých interiér zariaďujte.

Minimalizmus a funkčnosť

Aby ste mohli svoj dom alebo byt premeniť do škandinávskeho bývania, musíte vedieť, čo to vlastne také škandinávske bývanie vlastne znamená. Hovoríme o kombinácii minimalizmu a funkčnosti, zároveň sa do interiéru vnáša kvapka pragmatickosti, čistoty a aj estetiky.

Napriek tomu všetko je však interiér veľmi jednoduchý, aj keď sa v ňom nachádza niekoľko kľúčových prvkov. Poďme sa s nimi zoznámiť.

Drevené podlahy

Medzi typické prvky škandinávskeho štýlu, ktoré tu majú skutočne svoje miesto, patria drevené podlahy. Pokiaľ budete chcieť napodobniť tento štýl, použite v najlepšom prípade svetlé odtiene dreva. Škandinávske bývanie hrá na svetlo a temnota tu nemá svoje miesto.

Podlahy z dubového dreva alebo v iných popolavých odtieňoch vedia rozžiariť skutočne celý interiér.

Hladké povrchy

Okrem drevených podláh myslite aj na to, že čo tu má svoje miesto, sú hladké povrchy. Ak sa budete práve predierať obchodmi s nábytkom, hľadajte čo najjednoduchšie materiály, jemné farby, hladké lamináty alebo rôzne tlmené odtiene.

Hladké povrchy podčiarknuť jednoduchosť a minimalizmus škandinávskeho bývania, čo je presne ten efekt, ktorý chcete docieliť.

Čisté línie

A tým sa zároveň naladíte na vlnu čistých línií, ktoré aj v takom príbytku majú svoje miesto. Či už práve vyberáte nábytok, okná alebo doplnky, vždy hľadajte čisté a priame línie pôsobiace vkusne, osobito a svojrázne.