Záchranné stanice slonov ako jedno veľké tému. Pozrime sa na ne z oboch strán
Zaujímavosti

Záchranné stanice slonov ako jedno veľké tému. Pozrime sa na ne z oboch strán

Vyrážate do Thajska a premýšľate nad tým, že navštívite nejakú zo záchranných staníc slonov? Záchrannej stanice možno považovať za jedno veľké tému, ktoré sa neustále riešia – najmä teraz, keď mnohí ľudia robia z úbohých slonov biznis. Slony sú exotickými tvory, ktorí sa považujú od pradávna za vládcu džungle. Majú nielen obrovskú silu, ale na druhú stranu sú tiež mierumilovní. Hovorí sa, že dotyk si slon pamätá už na veky. Práve dotyk a to, že si môžu ľudia nakŕmiť slony, láka návštevníkov nielen Thajska do záchranných staníc. Zaplatením vstupného sa však podporujú mnohé nepríjemné praktiky, ktoré sú v záchranných staniciach na slonoch vykonávané. 

Záchranné stanice slonov sú naozaj veľkým lákadlom. Jedná sa však o miesto, ktoré má ako svoju tienistú, tak svoju svetlú stránku. Na jednej strane je to miesto, kde sa starajú o slony s úrazmi, ktorí by inak vo voľnej prírode neprežili. Na druhú stranu to sú miesta, kde sa slony nezaobchádzajú dobre a kde ich týrajú. 

Samozrejme nemôžeme hádzať všetky záchranné stanice slonov do jedného vreca. Mali by sme si o každej stanici niečo povedať. Nie všetky sú také, ktoré podporujú týranie slonov a dovoľujú ľuďom, aby na nich jazdili. Niektoré tu sú stále len pre záchranu slonov, ktorí majú nejaký zdravotný problém, ktorý by im znepríjemňoval život vo voľnej prírode. 

Prečo navštíviť záchrannú stanicu slonov 

Ako sme spomenuli, nemôžeme všetky záchranné stanice slonov hádzať do jedného vreca. Stále sa nájdu také stanice, kde zachraňujú slony, kde sa o ne starajú a následne ich púšťa späť do voľnej prírody. Je však potrebné povedať, že hlavným problémom záchranných staníc je to, že vďaka tak častému kontaktu s ľuďmi (najmä s návštevníkmi) si slon zvykne na také prostredie a bude mať problém prežiť vo voľní prírode. Dôvodom, prečo zamieriť do záchrannej stanice slonov, je napríklad to, že je to naozaj veľký zážitok, keď slona môžete kúpať alebo ho kŕmiť. Je však nutné sa na to pozrieť aj z druhej strany. 

Prečo nenavštíviť záchrannú stanicu slonov 

Každý rub má aj svoj líc, ani v tomto prípade tomu nie je inak. Mnohé záchrannej stanice si zo slonov urobili jeden veľký biznis. Núti ich k tomu, aby vozili ľudí na svojich chrbtoch a aby im dovolili to, čo nie je bežné. Vždy, keď budete chcieť zasadnúť na slona, si spomeňte na týranie, ktoré tomuto predchádzalo, a radšej za to neplaťte.