VYPESTUJTE SI VLASTNÉ MANGO! AKO NA TO?
Zaujímavosti

VYPESTUJTE SI VLASTNÉ MANGO! AKO NA TO?

Exotické ovocie, ktoré nám pripomína teplé krajiny a leto. To je mango. Zohnať ho v supermarkete dnes už nie je nič zložité, majú ho všetky väčšie reťazce, ale dovozu zodpovedá aj cena. Dobrou správou je, že si ho môžete vypestovať aj doma. Budete mať vlastný plod, budete vedieť, čím ho hnojíte, a ešte vás vyjde lacnejšie. Ako na to?

Kôstka z ovocia ako základ

Základom pestovania je mať kôstku z manga. Prvú investíciu v supermarkete teda skutočne budete musieť urobiť. Akonáhle si na jeho dužine pochutnáte, vnútro nevyhadzujte a tešte sa na vlastnú rastlinu. Kôstka, ktorú budete na pestovanie používať, by mala byť zo zrelého plodu, ktorý poznáte podľa žltočervenej šupky, mäkšej dužiny a po rozkrojení bude do oranžova. Akonáhle mango zjete, kôstku umyte tak, aby na nej nezostala žiadna dužina.

Takto očistená šupka je už pripravená na sadenie, pokiaľ chcete jej rast urýchliť, zbavte ju tuhého obalu, ktorý obklopuje semeno. Obal odstránite tak, že kôstku na niekoľko hodín ponoríte do vody a potom obal narežete a vyberiete jeho vnútro – ono semeno. Dávajte však pozor, aby ste semeno nepoškodili, potom by už nemohlo vyklíčiť.

Semeno (alebo celú kôstku) potom zabaľte do vlhkého obrúska alebo vaty a dajte do vrecka. Všetko udržujte neustále vlhké a potom uvidíte, že do niekoľkých týždňov semeno začne klíčiť. V tomto stave ju môžete premiestniť do kvetináča s vlhkým substrátom. Časť s vlhkým obrúskom alebo vatou možno tiež preskočiť a kôstku môžete zasadiť do vlhkej pôdy rovno. Najvhodnejší substrát je ten kokosový, ktorý má najpriaznivejšie pH.

Teplo a vlhko je nutnosť

V kvetináči dajte pozor, aby semeno alebo kôstka boli v jeho hornej tretine zhruba 3 cm pod povrchom. Kľúčik alebo miesto, odkiaľ bude rastlina klíčiť, by mali smerovať nadol. Umiestnite ho na teplé miesto, kde je ideálne zhruba 25 stupňov. Následne len dbajte na to, aby bol substrát neustále vlhký, ale nie premokrený, aby rastlina nehnila. Hnojenie nie je v prvej fáze nutné, preto len trpezlivo čakajte, až vám bude klíčiť, rásť a bude zrieť prvý plod. Chvíľu to síce trvá, ale určite to stojí za to!