Vykurovacia sezóna začala. Ako ušetriť za kúrenie?
Finance

Vykurovacia sezóna začala. Ako ušetriť za kúrenie?

Vykurovacia sezóna sa zase po roku hlási o slovo. Pokiaľ ste do tejto doby nestihli prejsť k inému dodávateľovi tepla, počkajte s tým zase do leta, teraz by sa to už neoplatilo. Tento rok bude, čo sa týka kúrenia a financií za kúrenie, o niečo horšie ako iné roky. Dôvodom je zdražovanie energií, a to ako elektrickej energie, tak plynu. Vyplatilo by sa teda vedieť, ako za kúrenie ušetriť. Predsa len nechceme v zime mrznúť, ale nechceme sa ani vďaka kúreniu dostať do finančnej tiesne.

Ako teda ušetriť za kúrenie? Je to jednoduchšie, než sa na prvý pohľad zdá. Je to len o návykoch, ktoré by sme si mali osvojiť. Pokiaľ k osvojeniu návykov dôjde, máme vyhrané a čiastka za teplo nebude taká vysoká, ako si myslíme.

1) Strážte si teplotu v miestnostiach

Ako sme spomínali, počas zimy nechcete mrznúť, ale na druhú stranu nemáte záujem ani o to, aby ste museli platiť enormne vysoké sumy za kúrenie. Pokiaľ sa chcete obrovským sumám za kúrenie vyhnúť, odporúčame si strážiť teplotu v interiéri. Z minuloročných prieskumov vyplýva, že Česi si zvykli na vysokú teplotu v domácnostiach, teda možno povedať, že doma majú až prekúrené. Ideálna teplota by sa v interiéroch domu mala pohybovať okolo 20-23 stupňov Celzia.

2) Strážte si únik tepla

Pozor si musíte dať aj na únik tepla z domova. Keď kúrite, neotvárajte okná ani na ventilovanie. Bohužiaľ sa nájde stále viac ľudí, ktorí namiesto toho, aby stlmili kúrenie, keď je im veľká horúčava, otvoria okno, teda doslova „vyhadzujú peniaze oknom“.

2) Strážte si, či teplo púšťate do miestnosti

Veľmi často sa stáva, že ľudia majú na svojom radiátore položenú záclonu alebo že sa radiátor za záclonou schováva. Pokiaľ je to aj váš prípad, záclonu oddeľte a zrazu sa viac tepla dostane dovnútra do interiéru.

V ideálnom prípade si kúpte takzvanú hliníkovú fóliu, ktorú prilepíte za radiátor. Nebude sa vykurovať stena a teplo sa odrazí do miestnosti a nebude sa teda strácať v stene.