Výhody a nevýhody jednotlivých záhradných grilov
Bývanie

Výhody a nevýhody jednotlivých záhradných grilov

Grilovacia sezóna onedlho začne, preto je nutné sa na ňu pripraviť. To najdôležitejšie, čo si musíte zaobstarať, je gril, bez ktorého by to skutočne nešlo. Otázkou ale je, aký gril je ideálny, po akom grilu by ste mali siahnuť a ako taký záhradný gril vybrať. Pri výbere grilu dbajte predovšetkým na funkčnosť a na bezpečnosť. Než si gril zakúpite, uistite sa, že je stabilná, že má zabezpečenie proti preklopeniu, že sú mlad a držiaky ohňovzdorná. Okrem toho by sa s ním malo dobre manipulovať a mal by sa vám páčiť po vzhľadovej stránke. Počas pátrania po vhodnom grilu sa stretnete s grily, ktoré sa líšia spôsobom ohrevy. Poďme si preto povedať, aké sú výhody a nevýhody jednotlivých grilov, na ktoré môžete naraziť.

Ako sme spomenuli, ponuka grilov je dnes veľmi široká. Je len na vás, akým grilom dáte prednosť. Väčšinou sa grily líšia spôsobom ohrevu, predstavme si teda konkrétne opekanie a zoznámte sa s ich výhodami a prípadnými nevýhodami.

Drevené uhlie

Ak túžite po klasickom grile, pravdepodobne siahnete po grilu, ktorý sa ohrieva vďaka drevenému uhlia. Žeravé uhlíky sa dávajú do grilu a nad nimi sa opeká mäso. Jedná sa o jeden z najlacnejších grilov, na ktorý narazíte, ľahko sa udržuje a ľahko sa s ním manipuluje. Na druhú stranu to chvíľku trvá, než ohnisko pripravíte. Pri veternom počasí bohužiaľ vyletujú žeravé popol z grilu.

Plyn

Pomerne populárne sú plynové grily, ktoré sú pripojené na propán-butánové fľaše. Pri veternom počasí okolo nepoletují popolčeky, nevznikajú ani iné splodiny. Ľahko s takými grily manipuluje, rozohriatie je takmer okamžité. Na druhú stranu sa nejedná o najlacnejší opekanie a hlavne propanbutanové fľaše nezoženiete na každom rohu.

Lávové kamene

Možno ste sa stretli aj s lávovými kameňmi, ktoré spravidla ležia na dne grile a vďaka vyžarujúcej páľave opekajú mäso. Jednoznačnou výhodou je to, že sú ekologické, nedochádza k spaľovaniu tukov, nie je potrieb tuk odvádzať, na druhú stranu majú aj svoju nevýhodu. Musíte je často meniť, ak gril často používate.