Viete, aké sú limity pre odbavenie jednotlivých batožiny?
Zaujímavosti

Viete, aké sú limity pre odbavenie jednotlivých batožiny?

Dovolenku máte vybranú a jej termín sa blíži. Horúčkovito premýšľate, čo všetko si so sebou vezmete. Do kufra auta sa toho zmestí veľa. Ako je to ale pri ceste lietadlom? Koľko toho so sebou môžete vziať, bez toho aby ste platili poplatky navyše?

Rovnako ako je daná kapacita kufra u auta, rovnako tak je obmedzená kapacita prepravného priestoru v lietadle. Od toho sa potom odvíja limity pre prepravu batožiny. Sú dané rozmery, váhou i počtom. Za každé ich prekročení si pripravte peňaženku. A že tie doplatky nie sú malé.

Kabínové a odbavenú batožinu

Čo sa batožiny týka, stretnete sa s dvoma pojmami. Kabínové (príručná) batožina, a to odbavené, ktoré cestuje v batožinovom priestore.

Príručná batožina

Batožina malých rozmerov, ktoré si so sebou vezmete na palubu. Tam ho uložíte nad seba do priehradky, preto si pre neho každá spoločnosť určí svoje limity. Jedná sa o jeho rozmery aj maximálna hmotnosť.

Rovnako tak je limitovaný jeho obsah. Nie všetko do neho patria. Na palubu lietadla si napríklad nesmiete vziať žiadne horľaviny, nože a pod. Obmedzené sú aj tekutiny. Tie môžu na palubu len vo fľaštičkách s maximálnym objemom 100 ml a celkovom objeme 1 liter.

Odbavenú batožinu

Inak tiež zapísaná batožina. Do neho si môžete zbaliť všetko potrebné. Oblečenie, kozmetiku, … Ani toto batožina ale má svoje limity. Je obmedzené celkovou hmotnosťou, ktorá býva 15 alebo 23 kg. Ani sem nepatrí všetko. Čo sem v žiadnom prípade nedávať?

  • Mobil a notebook.
  • cestovné doklady a peniaze,
  • power banku,
  • kľúča.

Môžete tu v určitom množstve prevážať aj tabak a alkohol. Vopred si ale zistite, koľko toho môžete do danej krajiny doviezť.

Aké sú limity?

Ako sme sa zmienili už vyššie, každá spoločnosť je má iné. Rovnako tak je ovplyvňuje druh letenky. Niekedy máte nárok len na kabínové batožinu, inokedy aj na to odbavené. U niektoré spoločnosti si na palubu môžete okrem zapísanej batožiny vziať aj tašku s laptopom, alebo kabelku.

Všetky limity aj počet batožiny je potrebné si postrážiť. Letecké spoločnosti si ich dodržiavanie pozorne strážia a za akékoľvek prekročenie si účtujú príplatky. Preto si pred samotným balením (ideálne už pri kúpe leteniek) skontrolujte limity na stránkach spoločnosti.