V Istanbule sa stavia obrie letisko. Koľko tu odbaví cestujúcich?
Zaujímavosti

V Istanbule sa stavia obrie letisko. Koľko tu odbaví cestujúcich?

Ak idete na dovolenku, najčastejšie sa prepravujete lietadlom. Veď je to najpohodlnejší a taky najrýchlejší dopravný prostriedok na ďaleké vzdialenosti. V súčasnej dobe navyše neustále vzniká mnoho nových aeroliniek a mnoho nových letísk, z ktorých sa budete môcť dopravovať na opačnú stranu zemegule. Napríklad jedno také letisko sa stavia v Istanbule. Nebude sa však jednať o letisko, ktoré dobre poznáme. Bude to letisko, vďaka ktorému sa nám zastaví dych v pľúcach. Bude totiž doslova gigantické!

Síce je všetko ešte len v procese, ale už teraz sa vie, že letisko v Istanbule, ktoré sa teraz v Turecku stavia, bude doslova gigantické. Dočkáme sa ho za desať rokov, ale za desať rokov nebude mať konkurenciu. Odbaviť by malo až 200 miliónov cestujúcich ročne, čo je v porovnaní s pražským letiskom zhruba dvanásťkrát viac. A aby sme gigantické letisko porovnali aj so súčasným svetovým rekordmanom, istanbulskej letisko bude dvakrát väčšia než to v americkej Atlante, ktoré je teraz najväčší.

Nie je to krok vedľa?

Človek by si povedal, že Istanbul investoval do zlé veci. Veď Istanbulu sa ľudia začali vyhýbať od doby, kedy sa tu v roku 2016 konal teroristický útok, a to práve na letisku. Lenže tamojšia vláda si myslí opak. Možno sa len zatúžila dostať do knihy rekordov, možno chcela tromfnúť súčasnej najväčšie letisko, možno chcela postaviť bezpečnejšie letisko – kto vie. Je však jasné, že letisko bude skutočne najväčší a že odbaví 200 miliónov cestujúcich.

Teroristických útokov sa už Turecko nebojí

Turecko sa podľa dostupných informácií pomaly zotavuje zo všetkých teroristických útokov, ktoré na území Turecka vznikli v nedávnej dobe. Tiež sa necháva počuť, že sa teroristických útokov už neboja. O novom letisku sa domnieva, že priláka veľa nových turistov.

Aj keď celé letisko má byť hotové za desať rokov, prvý terminál sa otvorí už tento rok, a to koncom októbra na Deň republiky, kedy sa pripomína založenie samostatného Turecka.