Straší krtko na záhrade? Možnosti, ako sa ho zaručene zbaviť
Bývanie

Straší krtko na záhrade? Možnosti, ako sa ho zaručene zbaviť

To sklamanie, keď zistíte, že krtko nevyzerá ako z rozprávky O krtkovi a nohavičkách, prichádza na scénu vo chvíli, keď na svojej záhrade objavíte nielen prvé krtkové kôpky, ale tiež sa vám podarí samotného krtka pristihnúť, ako vykukuje zo svojho domčeka. Je však nevítaným spoločníkom a hosťom vašej záhrady, ktorého je nutné čo najskôr zlikvidovať, než napácha škody. Ako ale na to?

Malý svojimi rozmermi, ale napriek tomu veľký likvidátor

Človek by to do malého krtka ani nepovedal, akým veľkým likvidátorom môže byť. Najmä keď si spomeniete na onú animovanú rozprávku, ktorá krtka vykresľovala v tom najlepšom svetle. Ak by sme mali zabudnúť na fakt, že svojimi kôpkami a tunelmi pod zemou nepridáva záhrade práve na kráse (skôr na kráse uberá), kvôli svojim podzemným tunelom tiež likviduje prakticky všetko, čo sa mu postaví do cesty.

A bohužiaľ rad kvetín alebo plodín, ktoré po kontakte s ním začínajú chradnúť a hynúť. Aj z toho dôvodu je veľmi podstatné, aby ste sa snažili tohto nevítaného spoločníka čo najrýchlejšie zbaviť. Niekedy si vystačíte s obyčajnou mačkou, inokedy vám však mačka pomôcť nemusí.

Nie všetky rastliny krtkovi vonia

Medzi možnosti, ako sa zbaviť krtka na svojej záhrade patrí vysádzanie rastlín, ktoré nie sú krtkovi práve sympatické. Aj keď sa vám to možno nezdá, pretože krtko ruinuje na vašej záhrade naozaj všetko, napriek tomu existujú rastliny, ktoré mu nie sú práve „po chuti”. Sem patria napríklad afrikány, cesnak alebo pryšec križmolistý.

Keď ani rastliny nepomôžu

Pokiaľ vám nepomohli ani rastliny, môžete do krtších nór vložiť kúsok handry alebo novín, ktoré budú namočené v benzíne alebo naftalíne. Prípadne môžete do chodbičiek nastrúhať čerstvú citrónovú kôru.

Existujú však aj aromatické guličky vyrobené presne na tento účel alebo využitie špeciálnych pascí, ktoré sa zakopú do zeme a krtka odradia.