Staráme o trávnik. Nech je zase čoskoro krásny
Bývanie

Staráme o trávnik. Nech je zase čoskoro krásny

Opäť začalo obdobie, kedy sa musíme o záhradu starať veľmi výrazne. Počas zimy sme mohli nabrať síl, pretože záhrada si nevyžadovala toľko starostlivosti, na jar však záhrada opäť oplýva radom povinností, ktoré je dobré stihnúť čo najskôr to pôjde. V prípade, že sa rozhodnete začať so strihaním stromčekov a s prípravou pôdy na prvé jarné stávkovanie, možno skoro zabudnete starosť o trávnik ako taký, ktorý naozaj starostlivosť potrebuje. Aj keď po zime môže vyzerať celkom dobre, pretože ste ho dobre zazimovali, aj tak potrebuje trochu starostlivosti a jarné starostlivosť.

Všeobecne možno povedať, že trávnik ako taký potrebuje k svojmu spokojnému a bezproblémovému rastu tri veci, a síce vertikutácii, ďalej tiež vápnenie a samozrejme hnojenie. Vďaka týmto trom veciam naraz bude trávnik pripravený na nadchádzajúce mesiace, kedy ho budete len s pomocou kosačky zastrihávať do potrebnej dĺžky.

Začíname vápnením trávnika

Čo sa týka vápnenie, to je nutné urobiť najskôr. Vápno sa hlavne haseným vápnom, je však možné použiť aj dolomitické vápenec. S vápnením to ale nepreháňajte, nech sa vyvarujete príliš zásaditému pH. To sa následne prejaví rastom púpav.

Pokračujme prevzdušnením trávnika

Nasleduje takzvaná vertikutácia, ktorá sa koná dvakrát ročne, a síce na jar a na jeseň. Vertikutácia je inými slovami vyhrabávanie či prevzdušnenie trávnika, trávnik sa tak zbaví plste a machov, tiež odumretých stebiel a iných podobných nečistôt zabraňujúcich zdravému rastu a peknému vzhľadu.

Končíme hnojením trávnika

Jarná starostlivosť o trávnik ukončíme pravidelným hnojením, ku ktorému dôjde zhruba týždeň po prevzdušnenie trávnika a zároveň po prvom daždi, kedy je pôda ešte mokrá (pôda by pri hnojení nemala byť suchá). K hnojenie využívajte prevažne granulované hnojivo, a to typu NPK. Alebo prichádza vhod tiež trávnikové hnojivo s dlhodobým účinkom.