Provensálsky štýl rovná sa pohoda a pokoj
Bývanie

Provensálsky štýl rovná sa pohoda a pokoj

Chcete sa pustiť do premeny svojho vlastného domova a chcete z neho vykúzliť miesto, ktoré by bolo synonymom pokoja a pohody? Potom by ste mali staviť na provensálsky štýl bývania, ktorý sadne do každej miestnosti a vďaka využitiu svetlých tónov farieb opticky zväčší aj rozmerovo malé priestory. Hodí sa teda aj do menších bytových jednotiek, nielen do veľkých rodinných príbytkov.

Inšpirujte sa juhovýchodným Francúzskom

Provensálsky štýl má svoje korene v pôvabnom a tiež veľmi malebnom Francúzsku, konkrétne v juhovýchodnom regióne. Panuje sa veľmi útulná, odľahčená a tiež hrejivá a upokojujúca atmosféra, ktorá sa tým pádom pekne pretkáva do tohto štýlu bývania.

Pokiaľ sa rozhodnete pre provensálsky štýl, v najlepšom prípade by ste mali skĺbiť prírodu a tiež vidiecku idylu, ktorá na juhovýchode Francúzska kraľuje. Poďme si viac priblížiť tento štýl bývania, aby sa vám ľahšie zakomponovať do interiéru.

Biele farby a pastelové odtiene

Ako už bolo spomenuté, provensálsky štýl bývania sa hrá predovšetkým so svetlými odtieňmi. Preto sa najviac vsádza na biele farby. Pokiaľ je však biela pre vás synonymom nudy, do popredia sa dostanú aj pastelky alebo pastelové farby.

Aj keď môžete fantázii upustiť uzdu, napriek tomu sú tou najlepšou voľbou farby ako šedá, staroružová alebo typická levanduľová, ktorá je pre tento kraj všeobecne niečím, čo sa dá nazvať tradíciou alebo klasikou.

Patina hrá hlavnú rolu

Okrem svetlých odtieňov by ste mali staviť aj na patinu, bez ktorého by provensálsky štýl bývania nebol provensálskym bývaním. Pri výbere podlahy dajte prednosť svetlému typu dreva, v prípade dlaždíc sa držte rovnako „pri zemi”.

Ona spomínaná patina by mala byť neoddeliteľnou súčasťou zvoleného a vybraného dreveného nábytku, prípadne v podobnom duchu môže byť spracovaná alebo vyrobená pohovka s dominantnými podrúčkami.