Prečo investovať do fotovoltaiky
Finance

Prečo investovať do fotovoltaiky

„Investuj do fotovoltaickej elektrárne, je to výhodné!” počúvate zo všetkých strán. Lenže argument, že je niečo výhodné vás možno dostatočne nepresvedčuje o tom, že by ste do takéhoto riešenia mali vložiť napríklad aj všetky svoje úspory. Poďme sa fotovoltaickej elektrárni pozrieť trochu viac „na zúbok” a nájsť skutočné argumenty, ktoré jej hrajú do kariet.

Úspora až 80%

Zvýšený dopyt po fotovoltaike sa eviduje od chvíle, keď ceny energií išli rapídne hore. Túžba českých domácností čo najviac ušetriť a stať sa čo najmenej závislými od verejných elektrických sietí bola taká veľká, že sa automaticky siahlo po fotovoltaike. Riešenie totiž sľubovalo nemalú úsporu.

Podľa odborníkov sa táto úspora energií môže dotknúť až 80 %. Inými slovami sa stanete prakticky sebestačným, respektíve budete len veľmi málo závislí od dodávateľov elektriny. Výrazne tým prospejete svojej peňaženke aj životnému prostrediu.

Ekologické riešenie

A tým sa dostávame k ďalšiemu dôvodu, prečo investovať do fotovoltaickej elektrárne. Je to ekologické riešenie, ktoré nijako neškodí životnému prostrediu. Výroba energie zo slnka totiž nijako neprodukuje škodlivé látky, ktoré by škodili planéte. Naopak sa jedná o obnoviteľný zdroj, vďaka ktorému sa eviduje výhra na oboch stranách – na stranách planéty aj na tej vašej strane.

Ak ste teda domácnosťou, ktorá sa snaží pristupovať ekologicky k planéte, potom nad fotovoltaikou už nebudete uvažovať, ale pôjdete do nej.

Nízka obstarávacia cena

Teda pokiaľ sa rozhodnete požiadať o jednorazový finančný príspevok z dotačného programu Nová zelená úsporám. V opačnom prípade môže byť zhotovovanie fotovoltaiky pomyselnou čiarou cez rodinný rozpočet. Ak sa však požiada o príspevok, obstarávacia cena sa môže znížiť až o polovicu čiže sa tým pádom aj zníži doba návratnosti investície.

Výška získaného príspevku z dotačného programu sa odráža podľa toho, pre akú elektráreň sa nakoniec rozhodnete. Čo typ elektrárne, to trochu iné možnosti získania nejakej konkrétnej čiastky.