Pravidlá správneho zalievanie
Bývanie

Pravidlá správneho zalievanie

Každá domácnosť je plná kvetov. Zatiaľ čo niektoré domácnosti sú plné krásne kvitnúcich kvietkov, iné príbytky sú plné hynúcich rastlín, ktoré túžia po poslednú šancu na život. Mnohí ľudia si totiž myslia, že s obstaraním izbové rastliny sa o ne nemusí starať, že si skrátka izbové rastliny žijú samy svojím vlastným životom. Lenže takto to naozaj nefunguje, aj o izbové rastliny sa musíme starať rovnako ako o rastliny na záhrade. Každá živá kvetina potrebuje našu starostlivosť a my by sme sa mali snažiť, aby nám rastlina neuhynuli.

Súčasťou správnej starostlivosti o izbovú rastlinu je jej správne zalievanie. Mnohí pestovatelia nielen izbových rastlín sa zhodujú na tom, že správne zalievanie je vôbec to najdôležitejšie, k čomu pri pestovaní izbových dochádza. Aby ste kvetinu nezalévali zle, čo by mohlo viesť k uhynutie alebo preschnutie, poradíme vám niekoľko pravidiel, podľa ktorých sa držať.

Vždy zalievajte rastlinu ku koreňom

Mnohí ľudia zalievajú izbové rastliny z vrchu, čo pripomína trochu májový dáždik. Lenže to je zlý spôsob zalievanie. Rastliny treba vždy a za všetkých okolností zalievať priamo ku koreňom, inak by totiž lístky pod ťarchou vody mohli uhynúť a zhniť. Treba však poznamenať, že existujú niektoré rastliny, ktoré sa zalievajú priamo do kvetov. To sú však len výnimky potvrdzujúce pravidlo, že kvety sa zalievajú zásadne ku koreňom.

Zalievanie prichádza vhod vo chvíli, keď je substrát suchý

Rastliny, najmä izbové rastliny, sa rozhodne nesmie prelievať. Ak by náhodou došlo k preliatiu, mohlo by to viesť k rýchlemu úhynu rastliny. Ďaleko lepšie bude, keď si tesne pred zalievaním overíte, či je zalievanie vôbec potrebné. Stačí do substrátu zaboriť drevenú paličku. Ak sa pôda na paličku uchytí, substrát je stále dostatočne vlhký a zalievanie nie je potreba. Ak sa substrát na paličku neprichytí, je čas na zalievanie.

Radšej výdatne a menej

Pestovatelia izbových rastlín sa tiež zhodujú na tom, že ideálne bude, keď rastliny zalejeme raz za týždeň a výdatnejšie, než keby sme rastlinu zalievali obdeň a menej. Preto sa tiež tohto pravidla držte.