Porazte jet lag jedlom a nápojmi
Zaujímavosti

Porazte jet lag jedlom a nápojmi

Opäť ľudia teraz zvažujú, kam pôjdu na dovolenku. Leto nám totiž klope na dvere, je teda najvyšší čas zistiť, kam sa tento rok pozrieme a čo spoznáme. Zatiaľ čo niektorí sa rozhodli vycestovať len do susedného štátu, kam sa môžu vydať i vlastným osobným automobilom, iní sa rozhodli vycestovať na druhý koniec sveta. Je pravdou, že ľudia v súčasnosti chcú cestovať ďaleko, chcú tým spoznať úplne inú kultúru. Lenže vycestovať na iný svetadiel so sebou nesie tiež takzvaný jet lag čiže pásmovú chorobu. Práve jet lag je často dôvodom, prečo ľudia nakoniec zídu z nápadu, že by na iný svetadiel odcestovali. Neuvedomujú si však, že aj jet lag je možné veľmi rýchlo pokoriť, a to dokonca len jedlom a pitím. 

Jet lag je parťák pri dlhých letoch. Niekto s ním nemá problémy, iný človek posun času vníma veľmi zle. Či už patríte do jednej alebo do druhej skupiny odporúčame poraziť jet lag s potravinami a nápojmi. 

Čo piť a nepiť 

Najskôr sa zamerajme na to, čo piť a nepiť. Pri boji s jet Lage by sa mal vynechať alkohol, ktorý však býva veľkým lákadlom, pretože pri dlhých letoch býva zadarmo. Lenže práve alkohol je pri jet lagu nepriateľ, pretože narušuje spánok pôsobí ako stimulant. Tiež sa neoplatí piť kofeínové nápoje, ktoré taktiež môžu spôsobiť problémy so spaním. 

Piť by sa mala najmä voda, a to aj litre vody. Vyhnete sa tak dehydratácii, nebude vás tak bolesť hlava a nebude vám zle. Ak vám voda nie je najmilšie, odporúčame piť bylinkové čaje, po ktorých sa človeku ďaleko lepšie spia. 

Čo jesť a nejesť 

A čo jesť a nejesť? To si poďme tiež zodpovedať. Najskôr si prezraďme, čo nejesť. Jesť by sa nemala ťažká, tučné jedlá, vyvarovať by ste sa teda mali hlavne smaženému jedlu či červenému mäsu. Rovnako tak nejedzte ani slané jedlá, ktorá vám nemusí sadnúť a len vás vnútri vysuší. 

Jesť odporúčame predovšetkým ovocia, ako sú maliny alebo čučoriedky, ktoré sú bohaté na vodu a vlákninu. Banány vám zase môžu dodať draslík a horčík. Zo zeleniny odporúčame konzumovať melón, ktorý vás zachráni pred dehydratáciou, pretože je plný vody.