Osaďte hrantíky Verbenou. Poradíme, ako ju pestovať
Bývanie

Osaďte hrantíky Verbenou. Poradíme, ako ju pestovať

Je čas vysádzať hrantíky obľúbenými kvetmi. Debničky následne krásne rozestavíme nielen na balkónoch, ale aj na záhradách alebo pri dome, kde si ich návštevy všimnú na prvý pohľad. Ponúka sa otázka, či aj tento rok do kvetináčov nasadiť to, čo vlani. Neopičte sa, tento rok to skúste s niečím trochu iným a farebnejšími – skúste to s verbeny, ktoré milujú slniečko a ktoré kvitnú bohato od leta až do konca chladného októbra. 

O verbenách ste iste počuli. Jedná sa o pomerne obľúbenou kvetinu, ktorá sa vsádza do kvetináčov nielen na balkóny. Aj keď je to kríženec mnohých amerických druhov, pravdou je, že sa táto rastlina považuje skôr za domáce letničky. Dnes je k zakúpeniu v mnohých farebných prevedeniach. Učaruje vám klasická fialová odroda alebo radšej siahnete po červenej alternatíve? 

Darí sa jej tam, kde je dostatok svetla 

O verbenách možno konštatovať, že sa im darí hlavne tam, kde je dostatok slniečka. Ak máte nejaké miesto, kam celoročne svieti slniečko, tam sa bude kvetine dariť najlepšie. Spoločne s dostatkom svetla si želá tiež dostatok vlahy, slniečko jej pôdu vysušuje. Aj keď však slniečko vysušuje pôdu, rastlina neutrpí úpalom. 

Odborníci odporúčajú rastlinu zalievať každý tretí deň, ak neprší. 

Čo sa týka hnojenie, odborníci odporúčajú verbeny prihnojovať každý týždeň. Ideálne je tekuté hnojivo určené balkónovým kvetinám. S pravidelným prihnojovaním by malo začať zhruba dva týždne po výsadbe. 

Aká farba učaruje vám? 

Ako už bolo spomenuté, v súčasnej dobe je možné zakúpiť si hromadu odrôd verbeny. Najčastejšie sa pestujú v rôznych skupinách, napríklad v skupine Tamari alebo tukan. Skupina Talia obsahuje skôr robustnejšie verbeny v pestrých tónoch farieb. 

K typickým farbám verbeny patrí fialová, ale nájdete ju aj v červenej alebo v bielej. Existujú aj ružové varianty alebo odrody viacfarebné.