Odstránili vám žlčník? Aký je princíp nadchádzajúcej diéty?
Zdravie

Odstránili vám žlčník? Aký je princíp nadchádzajúcej diéty?

Každá operácia má svoje dôsledky. Zatiaľ čo niektoré si vyžadujú rehabilitáciu, iné si vyžadujú diétu. Ak ste si nechali odstrániť žlčník, platí pre vás druhý vyššie uvedený scenár alebo diéta. Aby ste predišli ďalším problémom a zabránili tvorbe nových kameňov, zamerajte svoju pozornosť počas diéty na:

  • Tuky
  • Sacharidy
  • Proteíny
  • Vitamíny

Tuky len v primeranom množstve

Všetky tieto živiny sú potrebné v potravinách, ale len v primeranom množstve. Napríklad v prípade tukov sa zamerajte len na zdravé, nenasýtené tuky, ktoré prispievajú k rozpúšťaniu žlče a zabraňujú tvorbe kameňov. Na druhej strane nezdravé tuky tvoria kamene, pretože prispievajú k zvýšenej hladine cholesterolu.

Preto sa zamerajte na semienka (napríklad slnečnicové, ľanové alebo kukuričné) alebo olivy.

Dávajte si pozor na sacharidy

Neoddeliteľnou súčasťou jedál sú aj sacharidy, ktoré tvoria najdôležitejšiu časť energetického príjmu stravy. Len v prípade diéty po odstránení žlčníka si dajte pozor na jednu vec – ich nadmernú konzumáciu. Môžu spôsobiť prekyslenie, ktoré vedie k tvorbe kameňov. Preto nedávajte cereáliám a najmä pečivu zelenú každý deň.

Bielkoviny v každom dennom jedle

Na druhej strane, na bielkovinách príliš nešetrite. Podľa odborníkov na výživu a diéty by mali byť základom každého jedla počas dňa, čo platí aj pre diétu pri odstraňovaní žlčníka. Bielkoviny sú nevyhnutné pre normalizáciu pečene a vo väčšej miere ich nájdete napríklad vo vajciach (konkrétne vo vaječných bielkoch), tvarohu, nízkotučnom mäse alebo rybách.

Vitamíny si zaslúžia osobitnú pozornosť

Nezabudnite ani na vitamíny. Podľa lekárov by ste nimi mali doslova naplniť svoj jedálniček v rámci diéty na odstránenie žlčníka. Podporujú ich regeneráciu, či už vsadíte na vitamín B alebo C.