Magická mandragora ako najstarší liečivka sveta
Bývanie

Magická mandragora ako najstarší liečivka sveta

Aké rastliny pestujete na svojej záhradke? Možno sa medzi pestovanými rastlinami nájde tiež magická, leč krapet záhadná rastlina, ktorú poznáme pod názvom „mandragora“. Mandragoru taktiež môžete poznať pod jej druhým označením či názvom pokřín všeobecný. Dnes sa jedná o vôbec najstarší liečivú rastlinu na svete, o ktorej sa toho však vie stále veľmi málo.

Mandragora je rastlina, ktorá pochádza zo Stredomoria. A ako už bolo spomenuté, jedná sa o vôbec najstarší liečivku sveta. Rastlina sa zaradila vďaka svojim plodom do čeľade k rastlinám paradajka alebo zemiaky. Dnes dokonca existuje niekoľko druhov tejto rastliny, bohužiaľ sa medzi druhmi nájde aj jedovatý druh, ktorým je spomínaný pokřín všeobecný. Ten sa stal napodiv tým najznámejším druhom.

Mandragora ako rastlina opradená mýtmi a povesťami

Vedeli ste, že mandragora je rastlina, okolo ktorej koluje celý rad mýtov a tiež povesťou? Ide o rastlinu, ktorá je známa už od stredoveku, kedy sa verilo, že vyrastá iba pod šibenicou alebo v miestach, kam dopadá pot či moč odsúdeného človeka. Aj vďaka tejto povesti sa jej medzi ľuďmi začalo hovoriť šibeničník alebo tiež diablova bábika.

V čase, keď sa toho o mandragore vedelo ešte menej ako dnes, ju trhali len jedinci, ktorí mali dosť odvahy. Ak sa totiž rozhodli pre trhanie tejto rastliny, išlo o nebezpečné zbieranie. Tradovalo sa totiž, že ten, kto vytrhne mandragoru z krajiny, jej koreň zabije.

Aj preto sa často mandragory trhali o polnoci, a to tak, že je vytrhol pes, ktorý k nim bol priviazaný. Museli sa však vždy zapchať uši, pretože krik tejto rastliny mohol človeka pripraviť o život.

Mandragora ako liečivka

Ako sme spomenuli, v súčasnosti existuje celý rad najrôznejších druhov tejto rastliny. Kým najznámejší je jedovatý druh, iné druhy sú telu prospešné, dokonca liečivé. Liečivé účinky rastliny zvanej mandragora využíval už aj Hippokrates, ktorý vedel, že mandragora pôsobí proti žlčníkovým chorobám alebo proti bolestiam hlavy. Okrem toho dokáže liečiť popáleniny, tiež pomliaždeniny alebo uľavuje svalom v čase, keď bolí.