Korenička do každého interiéru. Vypestujte si atraktívnu rastlinu
Bývanie

Korenička do každého interiéru. Vypestujte si atraktívnu rastlinu

Najmä amatérski pestovatelia túžia po tom, aby sa ich domácnosť zapĺňala rastlinkami, o ktoré však aj s ich mizivými schopnosťami dokážu postarať. A že takých izbových rastlín nakoniec je! Okrem tradičných monštier s monštruóznymi listami alebo dracénami, ktoré sa pekne vynímajú v každom rohu izieb, by ste mali zvážiť peprinec.

Roztomilý vzhľad

Na rozdiel od spomínanej monstery sa peprinec pýši tým, aký roztomilý na prvý pohľad je. Človek by možno povedal, že sa v interiéri veľmi ľahko prehliadne. Lenže svojím unikátnym vzhľadom je práve neprehliadnuteľný. A vďaka jednoduchej údržbe, a ešte jednoduchšiemu množeniu učaruje skutočne každému – aj začínajúcemu pestovateľovi.

Tí skúsenejší ocenia, že sa nachádza odrôd rovno niekoľko. Dokonca označenie „niekoľko” je veľmi úzkoprsé, peprinec má po celom svete viac ako tisícky druhov.

Z dažďových tropických pralesov

Svojím vzhľadom vám možno peprinec príde všedný, v skutočnosti sa jedná o exotickú rastlinu. Pochádza z dažďových tropických pralesov, konkrétne zo subtropickej Ameriky. Ak by ste sa vydali na „hon“ tejto rastliny, zistili by ste, že rastie na kmeňoch stromov v machovitej pôde. Nerastie do vysokých výšin, skôr sa drží pri zemi – dorásť môže maximálne do výšky 25 centimetrov.

Aké druhy pestovať?

Aj keď peprinec pochádza z tropických končín, mnohým druhom sa darí aj u nás. Najviac sa u nás pestuje peprinec tupolistý, ktorý je robustný a má mäsité, žlobiele listy. Potom sa vo veľkom pestuje aj peprinec kučeravý, ktorý má zase listy veľmi drobné, k tomu netradičné kvetenstvo. A siahnuť sa môže tiež po korenine okrúhlolistom, ktorý má previsnuté, tenké stonky.

Pravidelná zálievka je alfou aj omegou
Ako už bolo spomenuté, peprinec nie je nijako náročný po stránke svojho pestovania. Naopak mu stačí len veľmi málo, konkrétne pravidelná zálievka a rosenie. Dajte si však pozor, aby ste ho nepreliali – mohli by ste tým spôsobiť uhnívanie korienkov.