Kiahne najčastejšie postihujú malé deti v čase, keď sú v škôlke či v škole. Avšak to nie je pravidlo. Kiahne nemusí v detstve napadnúť každého, naopak môžu znepríjemniť život aj dospelým, pre ktoré nie je liečba kiahní hračka. Hovorí sa, že je oveľa lepšie dostať kiahne v detstve, kedy sa telo s nimi dokáže rýchlo popasovať, než je chytiť v dospelosti, keď ich môžu sprevádzať mnohé vážne zdravotné komplikácie. Navyše kiahne sú v dospelosti horšie rozoznateľné.
Ovčie kiahne vám nemusíme predstavovať. Ide o vírusové infekčné ochorenie, ktoré je vysoko nákazlivé. Inkubačná doba býva v priemere desať dní až jeden dlhý mesiac. A ako sme spomenuli, v dospelosti sa jedná už o vážnu chorobu, počas ktorej sa môžu objaviť mnohé zdravotné komplikácie.
Ako sa kiahne spoznajú?
Najskôr si však prezraďme, ako kiahne spoznáme. U dospelých sa najskôr vyskytne vysoká teplota, až potom vyskočí známa vyrážka v podobe pľuzgierikov. V dospelosti však vyrážka začína na hlave, teda choroba v prvých štádiách ani nezaregistrujete. Okrem spomínaných symptómov môže chorobu sprevádzať aj bolesť brucha, žalúdočné ťažkosti, bolesti kĺbov a tiež svrbenie.
Aké sú komplikácie pri chorobe?
Prodělávání kiahní v čase dospelosti je veľmi nebezpečné, pretože samotná choroba môže byť sprevádzaná inými zdravotnými komplikáciami. Najčastejšie sa vyskytuje spoločne s kiahňami zápal stredného ucha, ďalej tiež zápal pľúc alebo zápal pečene. Vylúčený však nie je ani zápal kĺbov alebo zápal mozgových blán.
Kiahne však spôsobujú problémy najmä tehotným ženám alebo ženám, ktoré sú krátko po pôrode. Matka totiž môže svoje dieťa nakaziť, dieťa má navyše veľmi slabú imunitu, teda je pravdepodobné, že k nákaze skutočne dôjde.
Ak sa príde na to, že dieťa chytilo od svojej matky kiahne, treba ho zveriť do rúk lekárov, aby sa zabránilo poškodeniu orgánov dieťaťa.