Kedy sa objavili prvé cigarety?
Zaujímavosti

Kedy sa objavili prvé cigarety?

Tabak, ktorý obsahuje návykový nikotín, podľa písomných záznamov z 9. storočia používali už juhoamerické indiánske kultúry. Ide teda o zvyk, ktorý existuje niekoľko tisíc rokov. Fajky mali v priebehu histórie mnoho podôb. Pomerne rozšírený je názor, že balenie do papiera sa prvýkrát objavilo počas turecko – egyptskej vojny. Tak, ako ich poznáme dnes, sa ale spomínané produkty objavili až so začiatkom 19. storočia.

Európski priekopníci

Prvým človekom, ktorý sa na európskom kontinente pokúsil inhalovať dym, bol Rodrigo de Jerez v roku 1493. Tento zvyk pozeral na Kube, kam sa dostal vďaka priateľstvu s Krištofom Kolumbom. Španielska inkvizícia pre neho ale pochopenie nemala, a tak bol de Jerez za svoje neobvyklé pokusy na tri roky uväznený. Proti takzvanému „satanovmu vynálezu“ sa spočiatku postavil aj anglický kráľ Jakub I. Stuart, ktorý ale nakoniec svoj postoj zmenil. Podpora experimentov zo strany Rudolfa II. potom tiež prispela k postupnému rozšíreniu fajok do celej Európy. V 17. a 18. storočí sa tak časté užívanie tejto novinky výrazne spopularizovalo. V Rakúsko-Uhorsku vznikol dokonca tabakový monopol.

Moderná doba

Balené produkty boli nedostatkovým tovarom predovšetkým preto, že sa vyrábali ručne. Spotreba na osobu bola tak výrazne nižšia ako dnes. To sa ale malo čoskoro zmeniť. V roku 1832 sa objavil prvý typ balenia do papiera. Strojová výroba v súvislosti s továrňou má začiatok roku 1856 v anglickom Walworthe. Popularita návykových výrobkov tým významne stúpla, a to tak v USA, ako aj po celom svete. Počas prvej svetovej vojny sa cigarety stali bežným spotrebným tovarom. Vojaci v zákopoch ich dokonca dostávali na prídel a jednalo sa o úplný hit. Veda sa touto oblasťou zatiaľ príliš nezaoberala, a tak nebola konzumácia návykových látok ešte trochu dlhú dobu považovaná za škodlivú.

Míľniky 20. storočia

Po uplynutí dvoch svetových vojen sa niektorí odborníci začali venovať vplyvom, ktoré by obľúbené výrobky mohli mať na ľudské zdravie. Medzi kľúčové roky patria:

  • 1950: Britský časopis Medical Journal publikuje dôkaz o tom, že prílišné užívanie fajok, cigár a podobných produktov môže spôsobovať závažné zdravotné problémy.
  • 1965: USA udeľuje výrobcom povinnosť uvádzať na obaloch varovania.
  • 1973: Všetky americké aerolinky sú nútené zaviesť oddelenie, kde je zákaz inhalácie.
  • 2003: New York City zakazuje ľuďom vychutnávať si nikotín na verejných miestach.