Indiánsky beh je riešenie pre začiatočníkov
Zdravie

Indiánsky beh je riešenie pre začiatočníkov

Ani šport nie je bokom a podlieha mnohým trendom. Beh je práve teraz na vrchole obľúbenosti. Nie je ale pre každého, nie všetci sa prekonajú. Indiánsky spôsob tréningu vám ale pomôže cez ťažké začiatky.

Pre všetkých?

Beh je na vrchole slávy. Je to aktuálny trend na poli pohybových aktivít. Ľudia sa predbiehajú, kto má väčšiu vôľu a obratnejšie nohy, žiarivejšie tenisky a lepšiu aplikáciu. Budí to dojem, že behať môže naozaj každý, že je to len o tom ráno vstať a vyraziť, že nie sú obmedzení, že nie je potrebný príprav. Omyl. Keď zabudnete na to, že beh nie je zďaleka tak prirodzený a zdravý ako svižná chôdza, treba pripomenúť, že desaťkilometrová trasa, ktorá sa dnes považuje za denný štandard, je pre začiatočníka takmer bez dostatočnej prípravy takmer neprekonateľná.

Inšpirácia

Indiáni sa pomocou metódy, kedy sa v pravidelných intervaloch strieda beh a svižná chôdza, presúvali na veľké vzdialenosti. Vy ale môžete tento spôsobiť skúsiť pokojne aj na pár kilometroch, aby vám nedošiel príliš skoro dych a mohli ste si v kľude vybudovať lepšiu fyzičku.

Vďaka tomu, že sa neustále mení tempo a beh strieda chôdzu, môžete ľahšie udržať zdravú hodnotu tepovej frekvencie a nezadýchávať sa. To je pri behu úplne kľúčové. Zo začiatku je pomer oboch fáz rovnaký. Minúta behu a minúta rýchlej chôdze. Postupne ale čas behu navyšujte a po dvoch mesiacoch by ste sa mali dostať na hodnoty, keď pol hodiny bežíte a minútu relaxujete pri chôdzi. Môže sa to zdať ako nedosiahnuteľný cieľ v tak krátkom čase, ale stačí poctivo každý deň vyraziť a progres bude pomerne rýchly.

Nezastavovať

Výhodou indiánskeho behu je, že pokiaľ potrebujete pauzu, nezastavíte, ale len spomalíte a beh vymeníte za iný pohyb. Úplne sa nezastavíte a nepripravíte tak organizmu šok. A práve to je základ úspechu, ako sa v pomerne krátkom čase rozbehať, zlepšiť si fyzičku a dodať balans krvnému tlaku. Okrem toho, ako premeniť chôdzu na beh ale myslite aj na to, že leví podiel má na dosiahnutie cieľov aj správny došľap, vhodné oblečenie a pravidelný strečing.