Dôvody, prečo dávať deťom skôr menšie vreckové
Finance

Dôvody, prečo dávať deťom skôr menšie vreckové

Mnohí rodičia chcú, aby sa deti naučili hospodáriť s peniazmi, a tak im už pri ranom veku dávajú vreckové, ktoré ich má naučiť finančnej zodpovednosti. Lenže keď chce rodič dať dieťaťu vreckové, zrazu sa začne pýtať, aké veľké vreckové je ideálne veľké, aké veľké vreckové by malo byť. Pravdou je, že by rodičia nemali dávať svojim deťom príliš veľké vreckové, pretože na to môžu doplatiť. Dieťa si totiž v takom prípade nebude uvedomovať rozdiel medzi chcem a potrebujem. Preto nielen my, ale aj odborníci radíme – radšej menšie vreckové.

Samozrejme je tu viacero dôvodov, prečo by sme mali deťom dávať skôr menšie ako väčšie vreckové. A tieto dôvody si prezraďme.

Deti nebudú mať falošné očakávania

Pokiaľ budete dieťaťu dávať vreckové v pravidelnej výške av pravidelných intervaloch, naučia sa s tým počítať. Pokiaľ dieťa na druhú stranu naučíte, že dostane peniaze za zásluhy, ako odmenu, automaticky nadobúda dojem, že takto život funguje, že vždy sa za všetko musí dostať odmena, teda ju bude aj vyžadovať napríklad len za to, že otvorí babičke dvere.

Dávajte teda deťom skôr menšie vreckové, ktoré zabije zbytočné a tiež falošné očakávania. Je to dôležité pre život, nielen pre ich finančnú stránku.

Deti sú pokornejšie

Deti, ktoré dostávajú menšie vreckové, sú voči peniazom pokornejšie. Veľmi dobre si uvedomujú, že peniaze nerastú na stromoch, že nepadajú z neba, že si na ne človek musí zarobiť a následne s nimi musí vyžiť. Navyše ich neutráca, keď vedia, že ďalší mesiac budú potrebovať viac vecí, prípadne si pokorné deti vedia našetriť na vec, ktorú chcú, potom si dané veci viac vážia.

Pokiaľ bude dieťa dostávať zbytočne veľké vreckové, za ktoré si kúpi takmer všetko, čo potrebuje, zaradia sa medzi takzvané „vejaťahy“ a budú mať pocit, že sú lepšie ako ostatné deti. Dávať deťom zbytočne veľké na vreckové je skôr na škodu a je to istý spôsob rozmaznávania.