Čo všetko zlepší váš spánok?
Zdravie

Čo všetko zlepší váš spánok?

Trpíte nespavosťou? Tento problém môže mať mnohoznačné príčiny a mnohokrát súvisí s niektorými inými zdravotnými komplikáciami. Nespavosť je tak často len prejavom nejakých iných negatívnych procesov v našom tele, ktorými nám organizmus napovedá, že je niečo v neporiadku. Preto je vhodné problémy s nespavosťou neriešiť prášky, ale skonzultovať je s vaším ošetrujúcim lekárom.

Bežné príčiny nespavosti

Tiež je ale možné, že skrátka jednoducho nemôžete spať, pretože na oknami počujete mestský cvrkot aj v noci. Počujete električky, autá a niekedy tiež hlučnú skupinku pri vchode do nočného podniku. Bývate Ak blízkosti priemyselnej zóny, môžu vás rušiť zase iné hluky zo skladov a okolitých fabrík. Dobrému spánku neprispieva ani vysoká miera svetelného smogu, ktorá je bežná vo veľkých mestách. Často nepomôžu ani žalúzie alebo iná forma zatienenia. Úplnou tmu skrátka nikdy neurobíte. V takýchto prípadoch vyskúšajte nasledovné techniku.

Dychové cvičenia

Ľahnite si na chrbát a hlavu si podložte najlepšie ergonomickým vankúšom, ktorý vám poskytne maximálnu relaxáciu. Pomaly dýchajte a skúste uvoľniť všetko tvárové svalstvo. Stlačte ramená čo najnižšie, ako by ste sa chceli narovnať, uvoľnite krčné svaly a zhlboka sa nadýchnite. Pri výdychu uvoľnite všetky napätia získané nádychom a následne uvoľnite hrudník, ktorý prirodzene klesne spolu s výdychom. Potom uvoľnite predlaktia na oboch rukách, potom dlane a prsty. Začnite najprv s pravou a potom pokračujte ľavou rukou. Ak cvičenie vykonávate správne, ruky by mali pôsobiť ako mŕtva váha.

Mali by ste sa cítiť celkovo uvoľnene. Teraz sa presunieme na spodnú polovicu tela. Uvoľnite opäť postupne na oboch nohách najprv lýtko, členok, chodidlo a nakoniec prstami. Nezabúdajte počas celého cvičenia pravidelne dýchať. Potom vyčistite svoju myseľ a zabudnite na chvíľu na všetky svoje problémy. To je veľmi dôležité pre celkovú relaxáciu. Ak sa nemôžete uvoľniť, predstavte si vám príjemné veci, treba pokojnú jazdu na kanoe a pohupovanie na rieke.