Čo ťaží záujemca o prenájom?
Bývanie,  Finance

Čo ťaží záujemca o prenájom?

Ceny nájmov rastú, čo sa odpichlo od zvyšovania cien nehnuteľností. To je dnes akýsi trend, ktorý využíva nejedna realitná kancelária. Keďže väčšinou mladí ľudia nemajú dostatok peňazí na to, aby si vzali hypotéku alebo aby si dokonca kúpili dom zo svojho, volia prenájom. Je to zo začiatku oveľa prijateľnejší variant, ktorý ocení skutočne každý záujemca. Čo je však zarážajúce, je to, že až štvrtinu záujemcov o prenájom niečo ťaží, a to konkrétne exekúcie.

Samozrejme nejde iba o exekúcie, ale skutočne až štvrtina záujemcov o prenájom má záznam v niektorom z registrov, na ktoré si dávajú predovšetkým prenajímatelia veľký pozor. Jedným z nich sú práve exekúcie, kde má záznam veľká väčšina tých, ktorí žiadajú o hypotéku.

Aj keď by sa dalo povedať, že sa ľudia rozhodli nakupovať domy a byty, než sa zvýši hypotekárna sadzba, nie je tomu tak. Dopyt po prenájmoch neutícha, aj keď sú prenájmy také obrovské. Naopak rastie. Prenajímatelia sú však ostražití a vždy si budúceho nájomcu radšej preveria, než aby svoj byt zverili do rúk niekoho, kto má záznam.

Preverovanie na prvom mieste

Ľudia by sa mali riadiť príslovím, že síce môžete ľuďom dôverovať, ale treba ich preverovať. Každý piaty prenajímateľ ponúkne svoj byt niekomu, kto patrí medzi neplatičov. Mnohí z nich prídu až o šesť mesiacov nájomného, ​​ktoré už len ťažko môžu vymáhať.

Je teda nutné si preveriť budúceho nájomcu. Predsa len je to pre vás úplne neznámy človek, nedávajte teda na rady druhých a vždy si daného človeka preverte osobne. Nemôžete síce každého človeka odhadnúť, ale istý pocit vo vás zobudí, preto pocitu dôverujte.

Čo okrem exekúcie je varovným znamením?

Exekúcia samozrejme nie je to jediné, čo záujemca o prenájom ťaží. Pre prenajímateľov by mali byť varovným signálom aj dlhy u poisťovní, ktoré sa v rozhovore často zabúdajú, ďalej tiež to, že danú osobu môže hľadať polícia. Pozor teda na to, aby ste sa nestali súčasťou nejakého priestupku alebo aby ste kvôli nájomcovi neporušili zákon.