zánět spojivek
Zdravie

Čo robiť v prípade, že máte podozrenie na zápal spojiviek?

Aj keď si myslíme, že nádcha a kašeľ je to jediné, čo nás môže sužovať, pletieme sa. Existujú oveľa horšie choroby, ktoré nás trápia oveľa dlhšiu dobu ako iba púhy týždeň. Jednou takou zákernou chorobou je práve zápal spojiviek, ktorý vzniká z mnohých dôvodov. Vo väčšine prípadov si zápalu sprvu ani nevšimneme, popraskané žilky v oku pre nás nie sú dostatočným alarmom. Na zápal spojiviek nás však upozorní až vytekajúca hnis, ktorý spôsobí, že máme ráno bolestivo zalepené oči. Ak sú oči následne červené, je to zápal ako trám. 

Hnis, bolesť, červené sfarbenie – to sú hlavné príznaky zápalu spojiviek. Zápal spojiviek si mnohokrát diagnostikuje každý, ale málokto vie, ako v prípade, že sa vyskytne zápal spojiviek, pokračovať ďalej. 

Musím sa objednať u očnej alebo stačí, keď začnem domácu liečbu? 

Internet je múdrejší ako doktor – takto bohužiaľ myslí drvivá väčšina z nás. Aj v prípade zápalu spojiviek radšej skúšame „osvedčené“ babské rady, ako zápal čo najskôr vyliečiť aj bez použitia antibiotík. Bohužiaľ väčšinou si babským tipy a radami všetko len zhoršíme. 

Najčastejšie si prikladáme na oči tampóny nasiaknuté studeným mliekom, iní si vyplachujú oči bórovou vodou, iní skúša výplach svetlíkom lekárskym. Aj keď sa jedná o veci, ktoré fungujú pri menej rozvinutom zápalu v začiatkoch, môžu byť práve tieto kroky dôvodom rozvinutiu choroby. Radšej teda v prípade podozrenia na zápal spojiviek okamžite vyhľadajte odbornú pomoc. 

Keď sa diagnostikuje zápal spojiviek 

V prípade, že sa naozaj potvrdí vaše diagnostika a zistíte, že trpíte zápalom spojiviek, musíte vyhodiť nielen šošovky, ktoré ste nosili, ale aj puzdro na šošovky, ktoré ste používali. Zápal spojiviek je nebezpečný v tom, že sa ľahko prenesie napríklad len tým, keď si ľahnete na nakazený vankúš. 

Pri zápale spojiviek sú najčastejšie predpísané antibiotiká v podobe kvapiek a mastičky, po dobu liečby je zakázané nosiť kontaktné šošovky, povolené sú len okuliare. Oči sa musí všeobecne veľmi šetriť.