Čítajte deťom na dobrú noc! Pomôžete tak ich slovnej zásobe!
Zaujímavosti

Čítajte deťom na dobrú noc! Pomôžete tak ich slovnej zásobe!

V dnešnej dobe môžete vidieť deti od útleho veku pobehovať s chytrými mobilnými telefónmi, tabletmi a inými technickými vymoženosťami. Vďaka nim síce vyplní voľný čas, ale veľakrát potom postrádajú komunikačné zručnosti a slovnú zásobu. Práve to môže spôsobiť, že sa dieťa horšie začlení do kolektívu. Nemá si s rovesníkmi čo povedať alebo o kontakt s nimi ani nestojí. Ako tomu predísť? Čítajte deťom z knihy! 

Rozprávky na dobrú noc … 

Rozprávky sa deťom na dobrú noc čítali od pradávna. Prečo by tomu dnes malo byť inak? Ak budete vášmu dieťaťu pravidelne čítať pred spaním, podporíte tak jeho fantáziu. Zamestnáte jeho mozog predstavami. Keď vidí rozprávku v televízii, dostane hotovú ucelenú predstavu o daných postavách. Nemá tak možnosť si charaktery a obrazy príbehu vytvoriť sám. Nerozvíja dostatočne svoju fantáziu, čo sa môže prejaviť tým, že si nebude vedieť hrať a nebude tak pre svojich vrstovníkov zábavný. 

Pokiaľ bude dieťa počúvať pred spaním váš hlas, a zdieľať s vami radosť, ktorú v ňom vyvolajú rozprávky, posilní to tiež jeho vzťah k vám. Večerné čítanie pre neho bude predstavovať chvíľu, ktorú má s matkou či otcom iba pre seba. 

Rozširujte slovnú zásobu! 

Čítaním dochádza k rozšíreniu slovnej zásoby, vďaka ktorej bude vaše dieťa lepšie komunikovať. Túto výhodu vaša ratolesť nezíska prehliadaním tabletu. Pri čítaní v ňom navyše budete automaticky podnecovať lásku ku knihám a záujem o čítanie. Čoskoro bude chcieť čítať sám, a tým, že po tejto zručnosti bude túžiť, sa jej ľahšie naučí. 

Pokiaľ bude mať dieťa na čítanie kladný vzťah a bude sa mu dariť, zvládne učenie ľahšie ako jeho rovesníci. Čítanie ho skrátka bude sprevádzať celým životom. 

Dvadsať minút stačí … 

Že nemáte čas? Iste, miesto sedenie na kraji postele by ste mohli stihnúť inú prácu či si jednoducho oddýchnuť. Myslite ale na to, že k pozitívnemu ovplyvneniu zajtrajškov vášho potomka vám stačí každý večer púhych dvadsať minút. Navyše sa pri čítaní zdokonalíte tiež v sama. Vo čítanom a hovorenom prejave získate väčšiu sebaistotu a budete pri komunikácii lepšie intonovať.