Chytrá náplasť zmeria tlak aj hladinu cukru v krvi
Zaujímavosti,  Zdravie

Chytrá náplasť zmeria tlak aj hladinu cukru v krvi

Meranie krvného tlaku alebo hladiny cukru v krvi by sa mohlo výrazne zjednodušiť. Bola vyvinutá špeciálna náplasť, ktorá dokáže merať aj hladinu kofeínu alebo alkoholu.

Monitorovanie tlaku a srdcovej frekvencie

Inteligentná náplasť je dielom inžinierov z Kalifornskej univerzity v San Diegu. Vyvinuli náplasť, ktorá dokáže merať množstvo alkoholu, laktátu, kofeínu a glukózy v krvi. Inteligentná náplasť tak môže zmeniť každodenné meranie niektorých ľudí, čo výrazne zasahuje do osobného života mnohých ľudí.

Niekoľko biochemických úrovní naraz

Táto náplasť je vôbec prvé zariadenie, ktoré dokáže monitorovať niekoľko biochemických hladín v našom tele. Bude ho teda možné používať nielen pre pacientov s konkrétnou diagnózou, ale aj pre širokú verejnosť. Lu Yin je jedným z autorov projektu. Študent nanoinžinierstva v rozhovore pre technologickú spravodajskú webovú stránku Tech Xplore povedal: „Tento nový typ nositeľnej elektroniky môže byť užitočný pre širokú verejnosť. Ľudia môžu takto sledovať svoje zdravie.“

Pomôžte predchádzať sepse

Náplasť by sa tiež mohla stať užitočným nástrojom na monitorovanie pacientov v čase respiračných ochorení. Nemuseli by tak často navštevovať kliniku, aby boli monitorovaní. Náplasť však dokáže urobiť ešte jednu dôležitú vec. Môže odhaliť život ohrozujúcu sepsu. Vyznačuje sa poklesom krvného tlaku a zvýšením hladiny laktátu. Náplasť môže monitorovať aj to.

Neinvazívna metóda

Ide o metódu, ktorá je pre pacientov úplne bezbolestná vo forme náplasti. Mohlo by to byť užitočné napríklad v nemocničnom prostredí, kde je potrebné nepretržite monitorovať veľa pacientov. Ich životné funkcie sa tu stávajú predmetom neustálej analýzy. Do žíl pacientov už nebude potrebné zavádzať katétre, pretože o všetko sa postará inteligentná náplasť. Pohodlie pacienta nebude musieť byť narušené.

Snímač krvného tlaku funguje na princípe ultrazvuku. Chemické senzory merajú kofeín, glukózu a laktát priamo v tkanivovej tekutine.