cestujeme po keni
Zaujímavosti

Cestujeme po Keni aneb všetko o kenskej kuchyni

Afrika je dnes tou najatraktívnejšou destináciou, akú vôbec môžeme navštíviť. V súčasnej dobe sa do Afriky schádzajú čím ďalej viac ľudia, dokonca sa tento kontinent stal atraktívnejším ako Thajsko, ktoré v posledných rokoch privítalo rekordné množstvo turistov. Pred samotnou návštevou Afriky je však potrebné sa nechať zaočkovať, a to pred prípadnými chorobami, ktorých je tu bohužiaľ veľa. Rovnako tak je potrebné, aby ste si o mieste, kam putujete, zistili čo najviac informácií. Predsa len mierite do úplne iného sveta za úplne inou kultúrou, je preto lepšie o danej krajine niečo vedieť. Teraz si prezraďme, ako je to v Keni s jedlom. 

Keňa je krajina, do ktorej sa ľudia schádzajú najčastejšie. Kto vie, čím je tak atraktívny. Lákadlom je určite tunajšie safari, ale tiež je veľkým lákadlom kenská kuchyne, ktorá vás rozhodne prekvapí. Je totiž veľmi jednoduchá, ale zároveň chutná a veľmi sýta. 

Aké suroviny sa najčastejšie používajú v Keni? 

Ak by sme mali byť konkrétne a povedať, aké suroviny či potraviny sa najviac v Keni využívajú, spomenuli by sme zeleninové zmesi, ďalej sa hojne pracuje s fazuľou, cibuľou alebo prípadne so špenátom a samozrejme s mäsom, ktoré je však často dosť hrubé. Príloha k pokrmom býva väčšinou v podobe ugali, čo je rozhnětená kukuričná múka, či v podobe chapati, čo je niečo ako palacinky. Veľmi často je však prílohou klasická ryža, ktorú dobre poznáme. 

Aké jedlá sú tu najvyhlásenejšej? 

Samozrejme aj kenská kuchyňa má svoje špeciality, ktorými sa chváli široko ďaleko. Medza najvyhlásenejšej pokrmy patrí nyama Choma, čo je hovädzie pečené mäso (obrovská porcia, aby sme boli konkrétni), ktorá sa podáva so zeleninou a hranolky. Jedná sa o pokrm, ku ktorému sa najčastejšie pije tunajší pive v miestnych reštauráciách. 

Keď už sme spomenuli pivo, nikdy k nemu nejedzte spomínanej palacinky chapati, pretože táto kombinácia môže spôsobiť nepríjemné žalúdočné ťažkosti. S iným pitím sú však chapati úplne nezávadné a veľmi dobré.