Čas zabudnúť na kávu. Spoznajte silu zeleného čaju!
Zdravie

Čas zabudnúť na kávu. Spoznajte silu zeleného čaju!

Možno sa to týka práve vás. Ráno sa prebudíte, rozhliadnete sa okolo seba, vstanete z postele a hneď smerujete kroky do kuchyne. S rozespalým zívaním dáte variť vodu v rýchlovarnej kanvici, do hrnčeka vsypete dve lyžičky kávy a tešíte sa na vaše ranné povzbudenie, vďaka ktorému budete schopní aspoň trochu fungovať. V zhone do seba obrátite celý hrnček tohto nápoja a vydáte sa do práce. Vaše myšlienky začnú s pribúdajúcim časom opäť utekať ku káve, ktorá vás čaká po obede. Po obedové dávke rýchleho kofeínu sa upínajú na tú popoludňajšie, ktorú si s trochou šťastia aspoň vypijete v pokoji. Ak vyzerá podobne tiež váš deň, skúste zmenu a prejdite na zelený čaj. 

Prečo zelený čaj? 

Zelený čaj obsahuje teín. Jedná sa o látku, ktorá má povzbudzujúce účinky, rovnako ako kofeín. Tein sa ale uvoľňuje postupne, pomalšie a jeho účinky vydrží dlhšie. Oproti káve má ale veľa ďalších výhod. Na rozdiel od kávy je veľmi zdravý. Pomôže vám zmierniť stres, a vy tak budete lepšie schopní zvládať komplikované situácie v zamestnaní i mimo neho. Prospieva zubom, keďže táto látka v ňom obsiahnutá ničí baktérie, ktoré sa na zuboch drží a tvorí zubný kaz (pre tento účinok ale musíte piť zelený čaj nesladený). Japonské štúdie preukázali, že pitie zeleného čaju znižuje riziko vzniku kardiovaskulárnych porúch. Ďalšia nezabudnuteľnou výhodou je fakt, že zelený čaj je schopný odbúravať množstvo tukov, čo podporí chudnutie. Prečo je tak zdravý? 

Zelený čaj je bohatý na antioxidanty, konkrétne na katechín. Ten pozitívne ovplyvňuje zdravie buniek v organizme a prináša telu vyššie popísaná zlepšenie a výhody. 

Kde nakúpiť? 

Zelené čaju v sáčku nemávajú dostatočnú kvalitu a často bývajú doplnené o citrónovú arómu či dosladzované. Želaný výsledok by sa pri konzumácii týchto zelených čajov nemusel dostaviť. Nebojte sa teda priplatiť a doprajte si kvalitu. Zakúpte si kvalitný sypaný čaj najlepšie v čajovni, kde vám teamen poradí s výberom. 

Kedy sa zelenému čaju neoddávat? 

Lekári neodporúčajú konzumáciu zeleného čaju deťom a tehotným ženám. Inak je vhodný takmer pre každého. Nič sa ale nemá preháňať …