Bylinky pre zdravie. Aké užívať a prečo?
Zdravie

Bylinky pre zdravie. Aké užívať a prečo?

Bylinky sú darom prírody a je veľká škoda, že ich mnohí ľudia ignorujú. Radšej konzumujú lieky z lekární, ktoré im síce ponúka rýchlu úľavu od bolesti, ale bohužiaľ im prináša celý rad iných zdravotných problémov. Kým však niektorí naozaj odmietajú užívať bylinky alebo robiť si z nich čaju, nájdu sa aj jedinci, ktorí skrátka bylinky neužívajú, pretože si nevedia rady s tým, na čo sa daná bylinka užíva. Prezraďme si silu niekoľkých konkrétnych byliniek, ktoré tak budete môcť pridávať do svojho každého dňa.

Kozlík lekársky

Kozlík lekársky je bylinka, ktorú môžete poznáte aj pod menom mačacie koreň. Jedná sa o bylinku preslávenou svojimi sedatívnymi účinkami, ale na druhej strane má aj iné zdraviu prospešné vlastnosti. Dokáže upokojiť rozstrapatené nervy, tiež rieši nespavosť a okrem iného je liekom na depresiu alebo úzkosť. Dokáže zmierniť kŕče aj bolestivú menštruáciu, stojí za ustoupením bolestí hlavy a dokáže zmierniť malátnosť.

Nechtík lekársky

S nechtíkom lekárskym ste sa pravdepodobne už stretli. Jedná sa o bylinku, ktorá sa veľmi často pridáva do najrôznejších mastičiek. Má veľmi priaznivé účinky na pečeň a tiež na žlčník, uľavuje od žalúdočných kŕčov a okrem iného uvoľňuje aj svalové kŕče. Je to tiež veľmi účinný liek na vredy predkolenia alebo dokáže upokojiť ďasná alebo bolesť v krku.

Skorocel kopijovitý

Ďalšie telu prospešnou bylinkou je skorocel kopijovitý, ktorý je veľmi odolnou rastlinou, ktoré ľahko nájdete napríklad na poliach alebo lúkach. Vie efektívne riešiť prechladnutí, tiež čistí krv a odstraňuje aj žlčové kamene. Má dezinfekčné a protizápalové účinky, pôsobí dokonca pri liečbe vredov predkolenia.

ľubovník bodkovaný

Ďalšie, krásne žltú bylinkou sa zdraviu prospešnými účinkami je ľubovník bodkovaný, ktorá tíši psychiku, tiež pomáha pri Psychovegetatívne poruchách a tiež rieši nespavosť či uľavuje od tráviacich problémov.