Bylinky patrí na balkón? Aké na balkóne pestovať?
Bývanie

Bylinky patrí na balkón? Aké na balkóne pestovať?

Mať bylinkovú záhradu, to je sen každého majiteľa záhrady. Lenže vedeli ste, že sa bylinky dajú pestovať aj na balkóne? Ak teda nebývate vo veľkom dome so záhradou, ale len v byte s menším balkónom, odporúčame bylinky pestovať práve tam. Na balkóne sa bylinkám darí, krásne ho prevonia, osvieži, navyše vám budú vždy po ruke – hlavne pri varení, kedy jedlu dodajú báječnú chuť. 

Samozrejme bylinky sa nevyužívajú len do nátierok, do polievok alebo napríklad k mäsu, ale majú aj liečivé účinky. Zaháňa nejeden zdravotné neduh, varí sa z nich čaju alebo pripravujú sa z nich odvary, ktoré s neduhy zatočí skôr, než človek stihne povedať „švec“. V prípade, že sa chcete do pestovanie byliniek na balkóne pustiť, vieme, akým konkrétnym bylinkám sa bude hlavne na balkóne dariť. 

Dôležitá je svetová strana 

Ešte je potrebné poznamenať, že výber byliniek na balkón sa odvíja od toho, na akú stranu je balkón otočený. Rozhodujte sa teda podľa svetových strán. Všeobecne možno povedať, že na balkónoch otočených južne sa darí hlavne aromatickým bylinkám typu rozmarín, šalvia alebo napríklad majorán či bobkový list. Ak je balkón otočený na východ alebo prípadne na západ, bude sa dariť hlavne stévii, mäte alebo medovke. 

Čo sa týka severne orientovaných balkónov, vyberajte z byliniek, ktorým nevadí väčšia tieň, teda vyberajte z byliniek typu pažítka, trebuľka, ligurček alebo napríklad opäť medovka či mäta. 

Na balkóne možno pestovať prakticky čokoľvek 

Mnohí obyvatelia bytov s balkónom si zúfajú, že nemôžu pestovať na balkóne to, čo by mohli pestovať na záhrade. To je však omyl. Na balkóne možno pestovať naozaj skoro všetko, najmä bylinkám sa na balkónoch mimoriadne darí. Ako už bolo spomenuté, najviac sa darí mäte, levanduľu alebo šalvii, na balkóne však budú hojne rásť tiež bylinky typu tymian, saturejka alebo rozmarín. 

Ak ste milovníkom ázijskej kuchyne, odporúčame zasadiť napríklad koriander alebo citrónovú šťavu.