Ako správne dezinfikovať povrch
Zdravie

Ako správne dezinfikovať povrch

Dezinfekčné prostriedky sú neoddeliteľnou súčasťou našich domácností a aj keď sme ich v minulosti využívali hlavne kvôli koronavírusovej pandémii, teraz tieto špeciálne čistiace prostriedky majú zelenú pri sobotňajšom upratovaní, kedy potrebujeme všetky povrchy umyť a odstrániť z nich mikroorganizmy a vetvičky baktérií či vírusov. Poďme si prezradiť, ako vôbec správne spomínané prostriedky používať a ako teda správne dezinfikovať povrch. Je jedno, či sa bude jednať o niektorý profesionálny prostriedok od Ecolab alebo iná komerčná značka.

Najprv sa povrch očistí

Prvým krokom je očistenie povrchu. Je nutné odstrániť všetku špinu, ktorá sa na stole, polici alebo kredenci nachádza. Len tak sa potom dostanete k mikroorganizmom, ktoré na nábytku v interiéri sídlia a myslia si, že ich nenájdete.

To napokon platí aj v prípade umývania rúk. Zo všetkého najskôr z nich odstráňte špinu, potom medzi prstami prepáčte dezinfekciu, po ktorej budú ruky dokonale čisté.

Chemikálie sa nemiešajú dohromady

V súčasnej dobe rozlišujeme dva typy týchto upratovacích chemikálií, a to chemikálie čistiace a chemikálie dezinfekčné. Nikdy by sa nemalo stať, že začneme miešať najrôznejšie chemikálie do seba. Môže to spôsobiť množstvo nepríjemných prekvapení a nebezpečných reakcií.

Aby sme si to však ukázali na príklade. Nikdy nemiešajte napríklad bielidlá a amoniak, pretože by mohlo dôjsť k zrodu toxických plynov, ktoré môžu byť dokonca smrteľné, tak pozor na to.

Používajte ochranné rukavice aj ochranu očí

Či už sa do čistenia alebo dezinfikovania púšťate doma alebo v kancelárii, vždy používajte ochranné rukavice a prípadne aj ochranu očí. Tým zaistíte svoju bezpečnosť a predídete scenárom, že by došlo k popáleniu kože alebo k niečomu podobnému.

V najlepšom prípade tiež používajte dané veci tak, že ponecháte otvorené okno a zapnete odsávacie ventilátory, aby sa všetky vzniknuté toxické výpary rozptýlili.