jak získat dům
Bývanie

Ako si zaobstarať dom?

Uvažujete o kúpe vlastného domu? Bojíte sa, že naletíte podvodníkom? A aký je vlastne ideálny dom? Na začiatku je dôležité si ujasniť, aký dom vlastne hľadáte. Aké sú vaše predstavy a vaše možnosti, a to nielen finančné. A tiež, aké ste ochotní robiť kompromisy. Ušetríte si hromadu času stráveného na zbytočných prehliadkach. A hlavne, nepodľahnite podozrivo výhodným ponukám. 

Kde hľadať dom? 

Najlepšie ako získať informáciu o predaji rodinného domu, je sledovať ponuky inzertných portálov alebo tiež môžete zkouknout priamo stránky a ponuky jednotlivých developerov, ktorí sa predajom a stavbou nových rodinných domov zaoberajú. Najbezpečnejšie je vyberať z ponuky renomovaných realitných kancelárií či stabilných a silných developerov, ktorí sa postarajú o bezproblémový právny servis. Ale napriek tomu je dobré, poznať niekoľko správnych zásad. 

Všetko sa začína prehliadkou domu 

Najdôležitejšie je lokalita. Tu nikdy nerobte kompromisy, pretože lokalitu v budúcnosti nemožno už zmeniť. Vopred si spíšte, na čo sa pri prehliadke zameriate a na čo spýtate. Oplatí sa pozvať si na prehliadku odborníka. Preskúmajte okolie domu, zistite, ako je dom orientovaný a aká je prístupová cesta. Ako ďaleko to budete mať k susedom? A tiež si vyžiadajte dopredu vnútorný plán izieb v dome, aby vám dom vyhovoval dispozične. Pri prehliadke sa zaujímajte o statiku domu, a či nemá trhliny na nosných konštrukciách. Dajte pozor na miesta, kde sa objavila vlhkosť alebo dokonca pleseň. Spýtajte sa na stav elektroinštalácie. Pozrite si ako tesní okna. Zaujímajte sa, akým spôsobom je dom vykurovaný, aký je stav strechy, odpadov a rozvodov vody. 

Urobte si právnu previerku 

Preverte dom v katastri nehnuteľností. Zistíte tak skutočného majiteľa, či nie je na nehnuteľnosti záložné právo, exekúcia alebo vecné bremeno. Nespoliehajte len na výpis z internetu, ale zaistite si úplný výpis na Czech pointu alebo u notára. Zistite, či leží na vlastnom pozemku. Zájdite na príslušný obecný úrad a opýtajte sa tam, či v dome niekto nemá potrebné trvalý pobyt. Predídete tak problémom. Odporúčame tiež vyhľadať právnu pomoc. Ak konáte s realitnou kanceláriou, stretnete sa zrejme najskôr s rezervačný zmluvou. Ale pozor! Zvyčajne je postavená tak, že pod hrozbou prepadnutie rezervačného poplatku sa zaviažete dom kúpiť, ale predávajúcemu nehrozí za odstúpenie od zmluvy žiadne sankcie. Tiež sa môžete stretnúť so zmluvou o budúcej zmluve. Aj tu sa zamerajte, aby zmluva bola vyvážená pre obe strany, najmä čo sa týka podmienok odstúpenia od zmluvy či sankcií. Odporúčame, už v tejto zmluve zakotviť konkrétne podmienky budúcej kúpy. 

Najdôležitejšie dokument je kúpna zmluva 

Tu nie je čas a chvíle na experimenty. Ak celú záležitosť rieši realitná kancelária, zvyčajne vám predloží vlastnú zmluvu. Preverte správnosť základných informácií. Zamerajte sa na svoje práva. Najrozumnejšie je všetko prekonzultovať so skúseným právnikom. Tu sa naozaj neoplatí šetriť. Zásadne tiež neplaťte peniaze vopred. Dom prichádza do vášho vlastníctva až zápisom do katastra nehnuteľností. Preto ideálnym riešením je využitie dočasné úschovy peňazí pri treťom nezávislého a dôveryhodného subjektu. 

Na záver niekoľko tipov na rodinné domy 

Výstavbou a predajom rodinných domov v Prahe sa zaoberá spoločnosť Finep. Vo svojej ponuke má rodinné domy v Prahe 5 v Stodůlkách, ktoré sú súčasťou rezidenčného projektu Britská štvrť. Ďalšie lokalitou sú Štěrboholy, jedná sa o krásne rodinné domy na Prahe 10 v rezidenčnej štvrti Malý háj. Navštívte vzorové domy Finep a uvidíte, že sa rovnako ako my zamilujete.