Ako docieliť zdravých a správne fungujúcich ciev
Zdravie

Ako docieliť zdravých a správne fungujúcich ciev

Aj keď to môže znieť hlúpo až bizarne, aj my môžeme dopomôcť k tomu, aby cievy v tele správne a dobre fungovali, aby boli zdravé. Bohužiaľ v súčasnosti tri štvrtiny Čechov majú cievy ďaleko staršie, než by zodpovedalo ich veku. A keďže práve na choroby srdca a ciev umiera najviac Čechov, je potrebné vedieť, ako fungovanie ciev podporiť. Opäť sa to odvíja aj od nášho jedálnička, existujú potraviny, ktoré cievam škodí a ktoré im naopak prospievajú. 

Ak trpíte na opuchnuté nohy, ak sú vaše končatiny neustále bledé a chladné, ak často omdliete a trpíte na modriny, možno práve vám cievy fungujú zle. To sú totiž základné signály či príznaky toho, že cievy nefungujú tak, ako by mali. Radšej teda navštívte lekára, ktorý vykoná prehliadku a zistí tak, či je všetko v poriadku a či všetko funguje tak, ako má. 

Našťastie aj keby došlo k odhaleniu zlej funkcie ciev, je možné s tým niečo robiť. Pomyselnú pomocnú ruku ponúka zmena životného štýlu, ktorá dokáže výrazne spomaliť rozvoj kardiovaskulárnych ochorení. Tiež zmena životného štýlu dopomôže k zabráneniu vzniku srdcových infarktov či cievnych mozgových príhod. 

Čo je dobré obmedziť a aké potraviny škodí cievam najviac? 

Odborníci odporúčajú výrazne obmedziť alkohol a fajčenie, rovnako tak sa to nesmie preháňať so soľou a s tučnými, smaženými pokrmy, po ktorých býva človeku len veľmi ťažko. Pozor tiež na nadbytok bielkovín. Aj keď je nutné mať bielkoviny vo svojom jedálničku, aj v tomto prípade platí, že všetkého veľa škodí. 

Jesť s mierou by sa mali potraviny obsahujúce draslík, teda banány, sušené ovocie, tiež hrozno alebo avokáda a zemiaky, ďalej tiež potraviny obsahujúce veľké množstvo sodíka (polotovary, pochutiny) a tiež potraviny s veľkým množstvom fosforu, čo sú potrebné mliečne výrobky, strukoviny alebo orechy a horká čokoláda. 

Aké potraviny cievam prospievajú? 

Odborníci odporúčajú konzumovať hlavne cesnak, ktorý bráni vzniku zrazenín. Vhodné sú aj potraviny bohaté na vitamín D, teda potrebné huby, losos či tuniak, odporúčame zaradiť do jedálnička aj potraviny s luteínom, čo treba kel alebo paprika a mrkva.