AKO BY MALA VYPADAŤ KUCHYNE NA CHALUPE
Bývanie

AKO BY MALA VYPADAŤ KUCHYNE NA CHALUPE

Pokiaľ chcete, aby vaša kuchyňa ladila s miestom, kde sa chalupa nachádza, dajte si čas na preštudovanie pôvodnej architektúry. Môžu vám na to poslúžiť miestne skanzeny, kde nájdete mnoho inšpirácie. Než sa do toho pustíte, máme pre vás zopár tipov.

Kuchynská zostava

Možno ste si všimli, že kuchynská zostava na chalupách sa väčšinou skladá iba z niekoľkých uzavretých skriniek a otvorených políc. Je to také nadviazanie na tradíciu, pretože v skorších dobách ľudia takéto obydlia zariaďovali skromne. Dnes je to skôr štylistický dôvod ako finančný.

Preto aj v dnešnej dobe v kuchyni nájdeme pár skriniek doplnených o police so zarážkami, ktoré slúžia zároveň ako odkvapkávač. Môžete sem uložiť hrnčeky, taniere a pokrievky. Pokiaľ plánujete umiestniť do kuchyne ostrovček, veľmi efektívne sú tiež zo stropu zavesené rámy, na ktoré môžete položiť riad či väčšie kuchynské náradie. Niektorí by mohli namietnuť, že takýto spôsob nie je veľmi praktický, pretože sa na riad neustále práši. Pokiaľ sem však umiestnite často používaný riad, prach sa ani nestihne usadiť a výsledný dojem vyzerá naozaj štýlovo!

Tri zóny kuchyne

Nezáleží, či zariaďujete kuchyňu domov alebo na chalupu, pravidlá sú rovnaké a mali by sa dodržiavať, pretože zaručujú užívateľský komfort. Kuchyňu možno rozdeliť na 3 zóny: zóna skladovania potravín (chladnička, mraznička, špajza), zóna varenia (pracovná plocha, sporák, rúra) a umývacie centrum (drez a jeho najbližšie okolie). V ideálnom prípade by tieto zóny mali tvoriť rovnostranný trojuholník s dĺžkou strany 90 cm. Takto dosiahnete dostatočné miesto pre pohodlný pohyb, a navyše máte všetko po ruke. Realita je však mnohokrát iná, a preto sa musíte prispôsobiť a zapojiť sedliacky rozum. Keď prídete s ťažkým nákupom, oceníte zónu skladovania potravín v blízkosti dverí. Ideálne by v blízkosti mala byť aj pracovná zóna, kde taktiež môžete uložiť nákup. Pri varení sa najviac odohráva medzi varnou a umývacou zónou, preto je praktické umiestniť obe zóny do jednej línie.

Aké materiály zvoliť

Aby miesto pôsobili autenticky, odporúčajú sa zvoliť materiály, ktoré sú typické pre miesto, kde chalupa stojí. Všeobecne ale nič nepokazíte použitím dreva a ďalších prírodných materiálov ako sú kameň či keramika. Pokiaľ chcete kuchyňu oživiť farbami, použite drevené, farebne lakované dvierka a medzi hornými a spodnými skrinkami sa budú krásne vynímať keramické obklady.