suché oči
Zdravie

Ako bojovať so suchými očami? Nemusíte chodiť k lekárovi

Pracujete na počítači, neustále sledujete displej svojho telefónu alebo pracujete v prašnom prostredí? Ak je minimálne jedno z toho pravda, možno trpíte syndrómom suchých očí. Suché oči, samozrejme, môžu postihnúť aj iných ľudí, ohrození sú aj nositelia kontaktných šošoviek. V prípade, že sa so suchými očami stretnete, nemusíte lietať ihneď k lekárovi, aj keď práve očný lekár vám vašu domnienku potvrdí. 

Suché oči sú problém dnešnej doby. Aj keď si mnohí tento problém neuvedomujeme, je pravdepodobné, že práve suché oči nás trápi. V súčasnej dobe postihuje najmä tých z nás, ktorí nosia kontaktné šošovky, pretože práve kontaktné šošovky rapídne vysušujú oko. Ale samozrejme príčinou suchých očí je aj displej telefónu, monitor počítača alebo prípadne i prašné prostredie, pokiaľ v ňom pracujete alebo sa v ňom pohybujete až príliš často. 

Sú suché oči nebezpečné? 

Mnohé iste napadne otázka, či sú suché oči nebezpečné alebo nie. Áno, bohužiaľ suché oči sú nebezpečné. Vďaka tomu, že oči neprodukujú dostatočné množstvo sĺz, nevytvára sa v očiach ochranná vrstva, ktorá odoláva nielen nečistotám, ktoré sa do oka chcú dostať, ale tiež nič nebráni v tom, aby sa do oka dostal zápal alebo podobný zdravotné neduh. 

Slzy, aj keď nám prídu mnohokrát zbytočné, sú pre oči dôležité, aj slzy majú svoju funkciu. Ako sme spomenuli, tvorí ochrannú vrstvu okolo očí, zabraňujú vniku nečistôt a zápalov. Ak teda máte suché oči, ktoré sa väčšinou prejavujú tak, že oči bolí, svrbí a padajú neustále únavou, zamierte do lekárne pre umelé slzy. 

Čo sú to umelé slzy? 

Umelé slzy sú prvá pomoc v prípade, že pri sebe objavíte syndróm suchých očí. Ide väčšinou o kvapky do očí, stretnete sa ale tiež so sprejom, avšak to len naozaj zriedkakedy. Kvapky sa kvapkajú do očí vždy, keď cítite suchosť. Majú za úlohu oko zvlhčiť a pomôcť mu vytvoriť spomínanú ochrannú vrstvu, ktorá oko chráni. 

Umelé slzy zakúpite v lekárňach do dvesto korún. Vždy si prečítajte recenzie, nech nesiahnete po nekvalitným výrobku, prípadne si nechajte poradiť priamo v lekárni.