Aké kvety vydržia vo váze najdlhšie?
Bývanie

Aké kvety vydržia vo váze najdlhšie?

Kvety miluje snáď každá žena, bohužiaľ keď si ich nekúpi ony samy, páni si spomenú jedine na narodeniny alebo na výročie. Páni by si však mali uvedomiť, že kvety sa dávajú počas roka viackrát, nie iba na výročie alebo k narodeninám. Kvety sa darujú aj vo všedné dni, napríklad práve preto, že je zrovna utorok alebo pondelok. Otázkou je, akú kvetinu žene darovať. Radosť urobí určite každá kvetina, ale nie každá vydržia vo váze dlhú dobu.

Keď prídete do kvetinárstva, nadchne vás to obrovské množstvo kvetov, ktoré sa na vás pozerá. Vyberať si môžete z mnohých farieb a z mnohých druhov, otázkou je, aké kvety najdlhšie vydrží. Všeobecne platí, že vo váze vydržia neuvázané kvety. Ak teda žene chcete darovať kvetinu preto, že ich práve piatok či sobota, darujte jej neuvázanou kytičku, ktorá vydrží vo váze dlhšie ako obrovský kyticu, ktorý sa väčšinou daruje ku spomínaným narodeninám alebo k výročiu.

Ruže voľte len s tvrdým pukmi

Ak vaša milovaná miluje ruže, než ju v kvetinárstve kúpite, siahnite si na púčik či na kvet ruže. Ak je ruža tvrdá, znamená to, že je čerstvá, teda je ideálne. Ak je však ruža mäkká, nechajte ju radšej v obchode, pretože taká ruža nevydrží ani dva dni.

To, ako dlho ruže vydrží, spoznáte aj vďaka jej stonky. Čím hrubšie stonka je, tým dlhšie zotrvá. V supermarketoch možno za pár korún zakúpiť kyticu ruží, bohužiaľ majú tak tenké stonky, že vydrží vo váze sotva týždeň. Ruže s hrubým stonkou však vydrží aj štrnásť dní, ak nie tri týždne.

Ideálne sú gerbery či chryzantémy

Ak chcete darovať kvetinu, ktorá stopercentne vydrží aspoň štrnásť dní, darujte gerberu alebo chryzantému. Zatiaľ čo u chryzantémy stonku nezarezávajú, ale len ulomíme, u gerbery je nutné stonka šikmo zrezať. U oboch kvetín spoznáte, v akom sú stave, podľa dužiny vo stonky. Ak je dužina biela, znamená to, že kvety sú čerstvé. Ak je dužina rozmokvaná alebo zhnitá, treba kvetinu odrezať či ulomi do takej dĺžky, aby bola dužiny opäť biela. Tak predĺžite životnosť kvety.