Ľudia si zo svojich vysnívaných dovoleniek vezú domov všeličo. Väčšinou si do kufra pribalí nazbierané mušle, niekto miluje vzácne kamienky, ktoré majú na ľudský organizmus zaujímavý vplyv. Niekto si do PET fliaš načapuje morskú vodu a iný si ich radšej naplní pieskom. Či už si z dovoleniek privážate čokoľvek, je nutné sa vopred informovať o tom, čo si z dovoleniek priviesť smiete a čo nie. Predsa len existujú v mnohých krajinách zákony, ktoré, keď porušíte, vás môžu dostať do nepríjemných ťažkostí. Napríklad za piesok zo sardínskych pláží hrozia obrovské pokuty, ak si ho „ukradnete“ domov.
Sardínia je každým rokom obľúbenejšie. Turisti sa sem schádzajú za morom, pamiatkami a tiež za pieskom, ktorý je tu krásny, hebký, príjemný na dotyk. Mnohí turisti neváhajú a piesok si z pláží takzvane „kradnú“, čo sa sardínskym úradom nepáči. Turisti totiž týmto spôsobom porušujú tunajšie zákony a za porušenie hrozia naozaj veľmi vysoké pokuty.
Piesok je považovaný za pamiatku
Zatiaľ čo v Česku nájdeme pamiatky len v podobe miest, budov, zámkov, hradov a podobné, v Sardínii sa za pamiatku považuje i tunajšie piesok, ktorý je zakázané odcudziť. Ak sa tak stane, hrozí naozaj veľmi vysoké pokuty, ktoré sa môžu dostať až k tridsiatich tisíckami korunám.
Posledným chyteným zlodejom piesku bol Brit, ktorého sardínsky polícia dostihla z plastovou fľašou plnou piesku, a to konkrétne pri meste Olbia.
Keď sa piesok podarí priniesť z pláže, nájdu ho colníci
Nemôžeme sa čudovať tomu, že talianska Sardínia si svoj piesok tak cenia. Veď sa tunajšie piesočné pláže radí k tým najkrajším vôbec. Keď sa odtiaľ piesok vezme, považuje sa to za ničenie životného prostredia. Ak by sa stalo, že by vás počas cesty z pláže nikto nedostihol a neprohledal, neradujte sa. Colníci na letiskách majú zvláštne pokyny, ktoré im umožňujú prehľadávať batožinu, či náhodou trochu piesku neberiete domov. Dobre si teda rozmyslite, či všetky nepríjemnosti za trochu piesku stojí.