Nie je kašeľ ako kašeľ. Keď kašleme, prisudzujeme to prechladnutie. Hovoríme si, že sa asi málo obliekame alebo že naša imunita nie je tak pevná, ako by mala byť. Lenže mnohokrát sa nejedná o bežný kašeľ, ktorého mnohokrát nasleduje chrípka alebo angína. Môže sa jednať aj o čierny kašeľ, ktorý je veľmi, veľmi nebezpečný. Keďže sa jedná o nákazlivou choroba, môže sa stať, že deti nakazí svojich rodičov alebo že rodičia nakazí svoje deti, a tak to pôjde ďalej a ďalej. Mnoho ľudí prirovnáva čierny kašeľ k nekonečnému príbehu, preto je nutné ho podchytiť včas, aby sa s ním čo najskôr zatočilo.
Čierny kašeľ je bakteriálne ochorenie, ktoré je zároveň veľmi infekčné. Šíri sa z človeka na človeka, ako už bolo spomenuté, a to mnohými spôsobmi. Najčastejšie sa jedná o kýchanie, ale tiež sa choroba prenáša samotným kašľom či prípadne bozkávaním.
Mnohí ľudia sú toho názoru, že čierny kašeľ netrvá dlho, ale opak je pravdou. Ochorenie, ak sa nepodchytí včas a nebude sa včas liečiť, môže trvať aj dlhý polrok.
Bohužiaľ príznaky čierneho kašľa málokto rozozná. Väčšinou príznaky prisudzujeme obyčajné chrípke, angíne alebo prípadne len prechladnutie. Buďme preto pozorní, keď sa niektorý z nižšie uvedených príznakov objaví.
Aké sú najčastejšie príznaky čierneho kašľa?
Najčastejšími príznakmi býva samozrejme kašeľ, a to konkrétne dráždivý až sípavý kašeľ. Okrem toho sa môžeme neustále dáviť, veľakrát aj zvracať. V mnohých prípadoch vykašliavate hlien, inokedy máme zvýšenú teplotu. Istým príznakom je aj viditeľné, príliš rýchle chudnutie. Nesmieme zabudnúť ani na veľmi závažný príznak, ktorým je zastavenie dýchania.
Ako sa čierny kašeľ lieči?
Ak objavíte nejaký z vyššie uvedených príznakov, je potrebné navštíviť lekára. Len ten totiž môže predpísať antibiotiká, ktorá ako jediná pomáhajú pri chorobe zvanej „čierny kašeľ“. V prípade akútneho čierneho kašľa antibiotiká nepomôžu (vyvolávajú skôr záchvaty kašľa).