5 vecí, ktoré nikdy nerobte v Japonsku
Zaujímavosti

5 vecí, ktoré nikdy nerobte v Japonsku

Iný kraj, iný mrav. Stále dookola si to budeme pripomínať, až vystúpime z lietadla na niektorom z japonských ostrovov. Čo by ste nikdy nemali v Japonsku robiť? Keď toto skúsite, budete považovaní za veľmi nevychovaného človeka.

Žiadne žuvanie za chôdze

V západnom svete je celkom bežné, že si dáme hamburger a odhryzujeme si priamo za chôdze. V Japonsku to ale neskúšajte. Ľudia tu nežujú za chôdze. Keď si želajú nasýtiť, jednoducho zastavia. Rovnako tak v prípade pitia – všetko sa realizuje v pokoji, bez zhonu.

Nedávajte dýška

V Taliansku sa to od vás očakáva, a dokonca máte v niektorých reštauráciách povinné sprepitné priamo zakotvené v jedálnom lístku. Toho sa v Japonsku v žiadnom prípade nedočkáte. Sprepitné sa tu v žiadnom prípade nedáva. Ľudia nie sú zvyknutí si od niekoho brať čokoľvek „len tak“.

Smrkanie nepripadá do úvahy

Ako hrubé porušenie dobrých mravov je v krajine vychádzajúceho slnka považované smrkanie na verejnosti. Zájdite si na toaletu. Skryte sa pred verejnými pohľadmi. Smrkanie je tu neprípustným prehreškom.

Zabudnite na zívanie

Zívať môžu malé deti, u ktorých sa to ešte dá tolerovať. Pri zvyšku populácie nie. Nezdvorilo otvárať ústa na verejnosti sa tu považuje za nevhodné. Na obchodnom stretnutí sa o to ani nepokúšajte. Nielen, že to značí vaše nulové znalosti o miestnej kultúre, ale aj to vyjadruje váš úplný nezáujem o dianí vo vašom okolí.

S tetovaním do väzenia

V Japonsku nie je tetovanie príliš populárne. Keďže vyzeráte cudzokrajne, mladí ľudia to pochopia. Staršia generácia má ale tetovanie v hĺbke duše spojené iba s japonskou zločineckou organizáciou. Jakuza tu po desiatky rokov páchala zločiny, ktoré sa nedajú odpustiť. Tetovanie s nimi bolo neslávne späté. Na verejnom mieste obrázky na koži nikoho neuchvátite.

Každá krajina má svoje špecifiká. Japonsko prináša tieto obmedzenia. Zvládnete ich dodržiavať a budete za slušného človeka?