4 tipy, ako vybrať správne kopačky
Móda

4 tipy, ako vybrať správne kopačky

Každý nejako začínal. Neymar, Ronaldo aj Messi si raz museli kúpiť svoje prvé kopačky, v ktorých sa ich hra posunula o úroveň vyššie. Ako na to, ak vyberáte pre seba alebo pre svojich mladých futbalistov a futbalistky?

Gumotextil, alebo koža?

Kopačky musia byť odolné. Dostávajú poriadne zabrať a musia vydržať nielen rýchle odpichy a vaše zrýchlenie z nuly na sto za päť sekúnd, ale aj nárazy lopty. Najčastejšie sa používajú dva základné materiály.

Gumotextilné kopačky sú odolné, mäkké a predovšetkým ľahké. Pokiaľ teda vyberáte prvé topánky na trávnik pre svojho potomka, zrejme budete potrebovať práve tento materiál.

Kožené kopačky ocenia tí, ktorým noha už príliš neporastie. Predsa len sa jedná o obuv, ktorá je o niečo drahšia. Koža je priedušná a plne sa prispôsobí požiadavkám vášho chodidla. Chvíľku to ale potrvá, kým sa prešliapnu. Kožené topánky sú všeobecne ťažšie.

Na akom povrchu budem hrať?

Teraz je potrebné zistiť, na akom povrchu sa kopačky budú preháňať najčastejšie. Lisovky sú kopačky určené na trávu. Majú na sebe niekoľko plastových alebo gumových štuple, ktoré sú lisované. Kopačky na trávu nesú často označenie FG, teda Firm Ground. Sú určené na suchú prírodnú trávu.

Kolíky sú zase pre mokré počasie. Majú v sebe kovové vymeniteľné kolíky. Tieto kopačky sú označené ako SG, teda Soft Ground.

Turfy sú kopačky, ktoré na sebe majú niekoľko malých špuntov z gumy. Používajú sa na umelom trávniku, ale dajú sa použiť aj na prírodné aj umelé povrchy s nízkym profilom. Turfy majú skratku TF.

Bude potrebné zaväzovanie?

Niektoré kopačky sa vyrábajú bez šnúrok. Tieto módne výstrelky by vám ale už počas skúšania mali bezchybne padnúť, odchýlky nie sú možné a mohli by byť pri športe nebezpečné.

Široká noha?

Každý si nájde svoju obľúbenú značku. Nike, Adidas aj Puma majú niekoľko typov obuvi, ktoré sú priamo určené pre široké alebo úzke chodidlá.

Výber správnych kopačiek môže chvíľu trvať, ale rozhodne to stojí za to.