Keď do rodiny pribudne mačacie zvieratko, jedovaté izbové rastliny, ako sú lopatkovec, begónia, zemiak, dračinec alebo pelargónia, sa neúprosne odsťahujú. Namiesto nich však treba pridať niečo veselé. Tieto rastliny budú vašej mačke nielen príjemne voňať, ale budú jej aj chutiť. Nepoškodia jej zdravie, práve naopak.
Voľne žijúce mačky si pravidelne čistia žalúdok
Túlavé mačky pravidelne vyhľadávajú rastliny, ktoré im pomáhajú zbaviť sa chumáčov chlpov, ktoré im zostávajú v žalúdku. Nepríjemným problémom spojeným s chlpovými guľami však môžete predísť aj u úplne vnútorných mačiek. Máte doma britskú, norkovú, ragdollovú alebo mývaliu mačku? Doprajte im bezpečnú pochúťku, ktorá im zároveň pomôže k pevnému zdraviu.
Mačacia šanta je v každom obchode s domácimi zvieratami
Trávu pre mačky dostanete vo väčšine obchodov so zvieratami. Stačí kúpiť semená a zasiať ich do pôdy. Už o niekoľko dní máte zdroj vynikajúcej mačacej trávy. Môže ho pokojne chrúmať, kedykoľvek sa jej zachce.
Na miesto plné svetla umiestnite šachor
Táto rastlina k nám prišla z Egypta a mačky ju veľmi milujú. Existuje štyristo druhov šáchorov. Aby sa jej darilo, potrebuje slnečné miesto a dostatok vody. Šachor je snáď nemožné preliať. Obľúbená bahenná rastlina môže stáť vo vode – ale samozrejme ju musíte pravidelne meniť. Šachor uprednostňuje vlhký vzduch. Rastlinu tak môžete zalievať doma.
Shanta má mnoho výhod
Šanta mačacia je ďalšia nenáročná izbová rastlina. Po jeho konzumácii sa u vašej mačky objaví niekoľko rôznych nálad. Po jeho konzumácii sa môže stať hyperaktívnym a behať a naháňať vás po byte. Alebo bude na vrchole a trochu sa pomiatne. Šanta pôsobí na niektoré mačky ako sedatívum.
Máte doma zeleninu? To je skvelé. Určite ho z bytu neodstraňujte. Ak ho zjete, zistíte, že nezanecháva na podlahe chlpy, takže je vhodný na čistenie mačacieho žalúdka od chlpov. Zeler má rád dostatok svetla a zavlažovanie a veľmi ľahko sa rozmnožuje.