Viete, ako často meniť lôžkoviny u detí aj dospelých?
Bývanie

Viete, ako často meniť lôžkoviny u detí aj dospelých?

Okolo údržby lôžkovín sa točí celý rad mýtov a povestí. Väčšina ľudí síce venuje pre posteľné prádlo dostatok pozornosti, ale nie každý prezlieka posteľné obliečky zavčasu alebo správne. Keďže sa v perinách usadzuje rôzny mikrobiologický odpad, vďaka ktorému sa obliečky aj prestieradlá stávajú nehygienické, poďme si povedať, ako často lôžkoviny meniť, či už hovoríme o posteľnej bielizni detskom alebo pre dospelých.

Meniť obliečky raz za mesiac je nedostačujúce

Podľa prieskumov väčšina ľudí prezlieka periny a posteľ raz za mesiac, a to väčšinou pri veľkom upratovaní. Lenže odborníci sú toho názoru, že je to bohužiaľ nedostačujúce. Posteľná bielizeň by sa podľa nich malo vymieňať každý týždeň, maximálne raz za štrnásť dní. Ako už bolo spomenuté, v perinách sa usadzuje rôzny mikrobiologický odpad (napríklad odumretá koža alebo pot, ktorý vytvára prostredie pre vznik baktérií a roztočov). Tým, že budeme zavčasu prezliekať periny a posteľ vzniku roztočov a baktérií predídeme.

Najväčšiu pozornosť klaďte na prestieradlá

Odborníci sú tiež toho názoru, že by sme najväčšiu pozornosť mali klásť na prestieradlá. Keď už periny nebudú vymenené za týždeň, ale za štrnásť dní, mali by byť raz týždenne vymenená aspoň prestieradlá.

Raz za čas vyperte aj samotné periny a vankúše

Aby ste spali skutočne v hygienickom prostredí, mali by ste raz za čas vyprať aj samotné periny a vankúše. Skutočne to nie je iba o prezlečení posteľnej bielizne. Minimálne dvakrát do roka perte vankúše, na ktorých spíte, a periny, pod ktorými spíte.

Ak nemáte tak veľkú práčku, je načase zamieriť do čistiarne, kde sa zaoberajú praním práve aj perín alebo zmieňovaných vankúšov. Ak nebudete na pranie perín a vankúšov zabúdať, zbavíte periny i vankúše biologického odpadu, a tým pádom predĺžite ich životnosť. Navyše budete spať v hygienicky dokonalom prostredí.